Svět zkušeností a výsledků pro Váš maximální výkon už od roku 2003, připojte se ...
E-SHOP   DISKUSE   RADY, informace a články    návod pro použití diskuse    stránky členů diskuse    rady jak zhubnout nebo přibrat    recenze a diskuse k doplňkům    rady jaké doplňky nakoupit

 ° Domů ° Statistika ° Registrace ° Hledat ° Návod °

F-sport diskuse / Recepty a jídla / Potraviny konkrétně - základní kameny zdravého jídelníčku - smazat
Autor Zpráva
Ales_IV

Člen

# Zasláno: 19 Kvě 2012 08:27:17 ° Změnil/a: Ales_IV


Zdravím Vás lidi!
Toto téma jsem založil z toho důvodu, abych mohl popsat konkrétní potraviny, které používám ve svém jídelníčku. To znamená značku, výživové hodnoty, chuť – což je dost subjektivní, zkušenost ohledně sytosti a vůbec pocitu po požití, cenu a hlavně kde koupit! A společně jsme si mohli doporučovat k odzkoušení různé druhy a značky potravin zdravého životního stylu.
Toto téma určitě nemá za cíl, sestavovat jídelníček jako takový, na to je tu spoustu jiných témat a hlavně mnohem více informovaných a zkušených borců… (Martin, MichaPM, arnold)

Pokud zde snad časem naleznete potravinu, která by podle Vás neměla ve zdravém jídelníčku co dělat, určitě neváhejte s komentářem...

Takže to by bylo na úvod a teď k těm potravinám….

Ales_IV

Člen

# Zasláno: 19 Kvě 2012 09:01:09


První příspěvek bude jak jinak než o chlebu.
Běžně jím Fit chleba od Cerei, ale ten už několik dní v Albertu nemají, a tak jsem byl nucen najít náhradu. Velice nerad kupuji potraviny, které nemají přímo na obalu uvedeny výživové hodnoty (VH), ale včera jsem byl donucen toto pravidlo porušit, a tak jsem objevil:

Žitno-pšeničný Farmářský chléb - předpokládám výroba Albert.

Na pohled na Vás působí venkovem, jak se dnes říká: rustikálně

400g stálo 34,- Kč (kdyby moji staří rodiče věděli, co platím za chleba )

Chuť byla velmi dobrá a v podstatě splnila očekávání na základě vzhledu.

Se sytostí to bylo horší, zdá se mi, že Fit chleba je sytější a pocit hladu se dostaví o poznání později (správná délka sacharidů atd.)

VH nebyli uvedeny, proto abych ho mohl započítat do jídelníčku, použil jsem kaloricketabulky.cz , kde jsem našel žitno-pšeničný chléb... alespoň něco.
Zde byly uvedeny hodnoty: 1007Kj, B:7,55 S:48,3 , T:1,2
vše na 100g

Verdikt: Dobře vypadá a chutná, co se tuku týče patří k nízkotučným chlebům. K jeho nevýhodám jednoznačně patří cena! Mě osobně 400g vydrží na cca 1den, takže bych měl kolem 1000,- Kč měsíčně jen ve chlebu a to je utopie. Takže dobrá chuťovka, příjemná změna, ale zařadit do pravidelného jídelníčku? Pro mě ne.

bobina

Člen

# Zasláno: 19 Kvě 2012 11:42:00


ahoj!pokud chces opravdu kvalitni chleba, zkus si ho upect. ja pecu kvasovy zitno-psenicny chleb.zakladni recept je jen zitna a psenicna chlebova mouka a voda. muzes prihodit seminka,celozrnnou mouku... ja pecu dvoukilovy chleba a naklady i s upecenim jsou asi 30 kacek.

Ales_IV

Člen

# Zasláno: 19 Kvě 2012 21:52:04


bobina
Tak upéct chleba... no, tak to je pro mě opravdu výzva, hlavně s tou naší plynovou troubou něco upéct, to opravdu nevím, o dost větší liga, než jsem já kuchař . Ale každopádně zajímavý nápad, seženu víc info a alespoň jednou to určitě zkusím! Děkuji za typ

Ales_IV

Člen

# Zasláno: 19 Kvě 2012 22:32:36


Dnes jsem byl opět v Makru, šel jsem tam koupit chleba za 100,- Kč a odešel jsem s účtem bez pětikoruny za 800,- Kč! Hold Makro...

Po Farmářském chlebu z Albertu se chci zastavit u cen masa...

Kvalitu masa na první pohled asi nepoznáme, pokud není ve skutečně špatném stavu... takové ty nazelenalé části atd. to co tu bylo cca před 4 lety, pamatujete??

Takže tady napíšu jen ceny, aby jste věděli, kdy koupit 300g a kdy 5kg!

Kuřecí prsa bez kosti ... 100,- Kč/kg
Krútí prsa bez kosti ... 120,- - 150,- Kč/kg
Hovězí zadní ... 160,- - 180,- Kč/kg
Hovězí falešná svíčková ... 145,- - 160,- Kč/kg
Losos mražený steak s páteří ... 200,- Kč
Tuňák mražený steak ... 300,- Kč

Obešel jsem několik obchodních řetězců a toto mi vychází jako středové ceny tj. pod - nakupovat, nad - nekupovat, nebo jen v nutnosti...

Měl bych asi dodat, že jsem z Ústí n/L a nemohu ručit, že v jiných městech tyto ceny platí také.

Ještě dodatek k mraženým rybám, vím, že se obecně tvrdí, že chlazené jsou čerstvější tudíž lepší. V podstatě se jedná o omyl! Máme v rodině uznávaného kuchaře světového formátu a ten nám vysvětlil toto:
Mražené ryby jsou hluboce zamrazeny ihned po vylovení a to již na palubě lodí, zatím co chlazené mají za sebou několik stovek i tisíc kilometrů přepravy v chladících boxech, čímž ztrácí na čerstvosti i kvalitě!
Pravdou je, že jsem slyšel, že celkem běžná praxe obchodních řetězců je, že neprodané chlazené ryby dají zamrazit! Ach ta naše česká dolina....

A ještě něco ohledně lososa a tuňáka:
Vím, že se obecně tvrdí, že je losos tučná ryba a ona je, ALE tento tuku je zdravý tuk Omega 3. Výzkumy v polárních oblastech na místních obyvatelích prokázaly velké procento nadváhy i obezity, ale téměř nulové infarktové případy.
Co se tuňáka týče, například Michal ho měl zařazen ve svém jídelníčku, jedl konzervy, tedy jestli jsem dobře četl, ale když si přijdete takovou konzervu koupit, zjistíte že nejlevnější stojí 360,- Kč/Kg a to jsou i společnosti, které si účtují 600,- Kč/kg!!
Nestojí pak za zamyšlení koupit mražený steak za 300,- ???

Ales_IV

Člen

# Zasláno: 20 Kvě 2012 18:23:49 ° Změnil/a: Ales_IV


Já jsem vlastně ani nenapsal, proč že jsem nechal v Makru těch 800,-
No to bylo proto, že měli a mají slevy!

Losos steak 1kg …. 165,- (200,-)
Tuňák steak 1kg…. 235,- (300,-)
Eidam 30% - Madeta 3,504Kg …295,- (420,-)
V závorkách jsou původní ceny.

Takže asi chápete, že jsem nemohl odejít jen tak

Ještě zpátky k problematice mražených ryb.
Když to na vás prodejce zkusí a vy koupíte zmraženou rybu, která byla původně chlazená, po rozmrazení nedrží pohromadě a rozpadá se.
Zmražené ryby se nechávají rozmrznout v ledničce!!!
A poslední věc, ohledně těch zelených mas před 4 lety, nejvíce byl do to zapleten Ahold čili Albert a Hypernova - proto Vám určitě doporučuji v tomto řetězci maso vůbec nekupovat!!! Já bych jim dal

MichalPM

Člen

# Zasláno: 20 Kvě 2012 18:56:38


Ales_IV
jak se dari u LR? Taky s tim mam jistou zkusenost, navic AV freedom piju denne a nemuzu si to vynachvalit, totez plati o colostru. koukal jsem ze beres probalance,jaky to je? dik za info..
s rybama mas pravdu, makro je asi jediny kde se da neco slusnyho sehnat,ale ja se snazit myslet "lokalne", takze mam dve rybarny,kde kupuju sice sladkovodni,ale cerstvy ryby, totez plati o masu.
ale bouzel v dnesni nechutny dobe, kdy na prvnim miste jsou zisky za KAZDOU cenu je treba bojovat opravdu tim, ze to nebude kupovat nikdo,ale to se nikdy nestane, na to je vetsina lidi dost linejch..
jinak drzim palce s promenou postavy!

Ales_IV

Člen

# Zasláno: 21 Kvě 2012 06:21:58 ° Změnil/a: Ales_IV


MichalPM
No zdravím Tě Michale!
Teda nejdřív musím říct, že mám skutečně velkou radost, když můj deník/blog čte takový borec F-sport světa jako jsi TY!
Ještě jednou, teď už “osobně“, gratuluji k tomu co jsi dokázal
Tvůj jídelníček jsem vytáhl z deníku a mám ho na ledničce a když nevím co bych dal, koukám co tam máš ty…
Dal jsem si tu práci a sebral jsem tvoje váhy s datumem a švihnul jsem to do grafu (to víš technik), abych viděl, jaký sklon měla křivka úbytku a fakt HUSTÝ!!

A abych se vrátil, zpět k tvým otázkám:
S LR mám kladné i záporné zkušenosti, kladné co se týče účinků produktů, záporné co se týče lidí, kteří mě měli vést, musel jsem odejít ze struktury a najít nového lídra, pak už OK…teď jsem na takové pracovní dovolené, takže neřeším ani prodej LR. Ale vážně uvažuji, že založím téma ohledně jejich produktů, kde bych je naprosto objektivně popsal…co myslíš?
Co se týče Probalancu, podle mě je to nutnost. Udržuje zásaditost těla a co se odbourávání tuků týče s kyselím organismem to jde opravdu těžce, kolikrát je kyselost důvodem nadváhy. Ale nadváha je sranda proti tomu, že před časem zjistili, že rakovina může vzniknou a bujet POUZE v kyselém organismu!! A to už není pr.el… Pocity po těle, když spolknu probalanc jsou nula, jediné je, že podle PH moči poznáš, že to funguje (dají ti takový ten papírek atd…)

Díky za povzbuzení, i tobě přeji hodně úspěchů a dosažení cílů!

slunovrat

Člen

# Zasláno: 21 Kvě 2012 07:46:52 ° Změnil/a: slunovrat


Chci se ti vyjádřit k příspěvku, kde zmiňuješ cenu tuňáka v konzervách. Souhlas, že pokud to přepočítáš na kilo, vyjdou ty konzervy draho. Přesto je kupuju v dost značném množství. Dojíždím do práce - mimo domov strávím čas od 6,30 ráno do 20,00 večer. Mimořádně se dostanu domů brzo - v 18,30. Do toho zbylého času co mám, potřebuju nacpat pravidelné cvičení: to většinou ráno, řeším to tak, že vstanu ve 3,30 a hoďku cvičím (posilovna) před odchodem. Na kardio mi zbývá většinou jen víkend, v pracovní dny už prostě nestíhám. A taky musím nutně nějakou slušnou dobu spát.
No, a pak je tu všechno vaření - tak, abych měla jídlo na celý den po cca 2 - 3 hodinách pravidelně. Snažím se mít navařenou celozrnnou rýži a nějaké maso. Ale to taky nejde jenom pořád to stejné. Takže bez takových tuňákových konzerv bych to v tomto případě měla sakra složitější

kingie

Člen

# Zasláno: 21 Kvě 2012 08:14:47 ° Změnil/a: kingie


Kdyz tunaka prepocitas na ohrozeny druh s chybejici nabidkou a neustavajici poptavkou, ty konzervy vyjdou velmi levne. Blbe na tom je, ze jako ryba ktera ve svem prostredi stoji na vrcholu potravniho retezce nemuze mit velke pocty a jejich stavy nejsou doplnitelne tak snadno a rychle jako regaly v Makru.
Vzhledem k japonskemu rybolovu, aspon k necemu byla Fukusima dobra - poptavka po takovem mase bude ted uz urcite mensi. Tunak se zkratka ma o dost lip pri nuklearni katastrofe nez pri setkani s clovekem

PEITHO

Člen

# Zasláno: 21 Kvě 2012 09:33:33


Ales_IV
u těch mražených ryb bych ti chtěla oponovat u lososa. Jedla jsem všechny druhy mraženého lososa od různých společností a z mražených lososů se snad dal jen z Lidlu - 250g - 100 Kč. Preferuji čerstvého lososa z makra a chuťově je nesrovnatelně lepší. Kupuji celé filety a hlídám si akce, kdy je cena kolem 200Kč za kilo. Doma naporcuji a zamrazím, snažím se o zásoby maximálně na měsíc a to my jíme lososa minimálně 3x týdně.
Jinak docela dobré téma

Dasyatis

Člen

# Zasláno: 21 Kvě 2012 12:50:22


Souhlasím, téma se mi líbí a i já občas bojuju s cenami a s vytvářením zásob. Čerstvou zkušenost mám s cenou tvarůžků. Jezdíme k našim a v Blatné v Penny je měli za 15,90,- (100g), tak jsem si říkala, že zkusím i pražské Penny. To jsem se ale přepočítala, protože tam stály 24,90,- což je podobné jako v Kauflandu nebo Globusu. Tak jsem si říkala jestli nejsem blbá a špatně si to od nás pamatuju, že třeba byli i u nás dražší.. Jela jsem domů opět za 14 dní a schválně se v Penny zastavila - no co myslíte, měli je tam za 16,90,- tak jsem si nakoupila 10 do zásoby
Nejhorší je ale nosit to pořád v hlavě, protože oni na to spoléhají, že člověk si nepamatuje, kolik to kdy a kde stojí a proto ty ceny tak často mění.
Asi si začnu psát seznam, protože někdy už si vážně nejsem jistá.

Jinak jsem v Globusu našla bylinkové tofu, tak snad bude dobré do salátů a také tofu nářez bylinkový, který je výborný.

Jo a ještě k těm rybám - nekupujte si hoki filé v kauflandu - chuť nic moc a celkově mi to nechutnalo a nebyla jsem spokojená. Za to uzený losos z lidlu byl vynikající jen je ho málo :o))))

A konkrétní tipy či odkazy na potraviny co kupujete uvítám

Ales_IV

Člen

# Zasláno: 21 Kvě 2012 14:58:23 ° Změnil/a: Ales_IV


Slunovrat
Ano, to naprosto chápu a souhlasím, že přesně v těchto chvílích je konzerva neocenitelný pomocník. Měl jsem období, kdy jsem pracoval 20hodin denně (už nikdy více!) a konzerva tuňáka je určitě mnohonásobně lepší než Fastfood, kterým jsem to řešil já.
Ten dovětek, byl myšlen i pro lidi, které vůbec nenapadlo, koupit si steak z tuňáka a v podstatě se pro ně tuňák=konzerva. Jinak dnes jsem byl v Albertu a šel jsem se podívat na tuňáka v konzervě a mám nový rekord!. Za RIO MARE čistě tuňák (bez zeleniny, pouze oliv. Olej) 768,- Kč/kg!!! Nemám to ověřené, ale vsadil bych se, že v Rakousku nebo Německu bude ta cena min. o 30% dole…prostě dělají ze zákazníků lovnou zvěř a i proto jsem založil toto téma, aby alespoň F-sporťáci věděli,co za kolik brát a kdy se jen usmát a jít dál…

kingie
To je úvaha panečku! Vím o problematice tuňáků, je dost možný, že do několika let bude stát tolik, že dostane statut delikatesy. Nevím jestli se mražený tuňák obchoduje jako komodita na burze, ale kdyby ano, jako investice by to byl tah s velkým potenciálem…


PEITHO
Tvůj příspěvek mě dovedl k zjištění, že já jsem v podstatě MRAŽENÉHO lososa nikde jinde než v Makru nekoupil a problém v chuti či kvalitě jsem nikdy nepozoroval.
Ohledně chlazeného lososa z Makra: To je celkem specifický případ, věřím, že Makro má takou logistiku a odbyt, že je zde určitě menší šance, že koupíš starou rybu, než kdekoliv jinde v Republice. Třeba v Tescu bych do toho rozhodně nešel…


Dasyatis
Děkuji za příspěvek, přesně tenhle typ příspěvků jsem měl na mysli, když jsem téma zakládal.
Jinak nechci Vám kazit chutě lidi, ale víte, že základem tofu je sádra?! Skutečně myslím tu sádru, kterou zaděláváte díry ve zdi, když se třeba stěhujete z bytu…

Závěrem:
Jsem rád, že je toto téma tak sledované. Budu jsem házet kromě potravin i všechny ty pasti, které na nás naše "milované" řetězce chystají a čekají, že jim to spolknem. Předpokládají, že jsme tupí, ale to je omyl - my jen nemáme dostatek informací!!!

ALE MÁME NET, A HLAVNĚ NÁŠ MILOVANÝ F-SPORT!Takže jen do nich lidi!

Mějte se - mě čeká fitko - dnes zádíčka

Ales_IV

Člen

# Zasláno: 22 Kvě 2012 06:20:21 ° Změnil/a: Ales_IV


Zdravím Vás lidi,
je čas vrátit se ke konkrétním potravinám a abychom měli systém vezmu to pěkně od podlahy a to doslova…
http://www.fit-kul.cz/10-nejvetsich-mytu-o-diete
Na tomto odkazu je krásně graficky znázorněná potravinová pyramida, aby jste měli představu co je základem a co vrcholem jídelníčku… (vybral jsem nejhezčí obrázek, text okolo jsem nezkoumal, takže nevím jestli tam neplácají blbosti…)

Je tu ale jedna věc, která v pyramidě chybí a přesto bez ní nevydržíme déle jak 5dní!

VODA – písek na kterém potravinová pyramida stojí.
(vím, že to není potravina v tom pravém slova smyslu, ale není pochyb o tom, že bez vody metabolizmus nezrychlíme)
Takže voda a její kvalita:
Následující řádky jsou mou úvahou, nikoliv dogmatem…
Pamatuji si doby, kdy lidé pili vodu z kohoutku, protože v podstatě neměli jinou možnost. Jediné co se dalo “balené“ koupit byla sodovka, pozor nemyslím minerálku. Ty byly také, ale pití minerálních vod, je jiné kafe.
Chci řict, že dokud nám nebyla nabídnuta balená voda – NIKDO JI NEPOTŘEBOVAL!!!
Pamatuji si první reakci mojí babičky na balenou vodu: „Balená voda?? A to nám budou v kostkách prodávat i vzduch???“ Psal se rok 1990-91, že je v tom nadčasovost a moudrost??
Moje babička byla ročník 1920 a podle mě se tito lidé řídili výhradně selským rozumem!!!
V tomto světle jsem dávám tento odkaz…
http://dokumentarni.tv/zivotni-prostredi/vodovoda-tapped
(video občas zlobí, ale když znáte název není problém to najít na jiném serveru)

Takže lidi, zkuste uvažovat selským rozumem. Vím, že Vám voda z kohoutku ve vašem bytě/domě nemusí na první pokus chutnat, ale podle mě je to jen o zvyku a psychice…

PS: Už jste si někdy udělali sumu, kterou utratíte za balenou vodu měsíčně….a co takhle ročně?!?!
Mám kolem sebe rodiny, které utratí i přes 5000,- Kč a pak hledají co nejlevnější dovolenou – no není to utopie???

Mějte se lidi a NEPOLEVOVATMichalPM

Člen

# Zasláno: 22 Kvě 2012 06:43:03


Ales_IV
tak ja uz snad neznam nikoho, kdo by kupoval balenou vodu, snad nekde kde nemaj dobrou kohoutkovou se to da pochopit,ale jinak je to fakt volovina..
a vlastne i tam si staci poridit takovej ten filtr na vodu..
a to s tou dovolenou apod. je naprosto typicky, vzdyt se staci podivat do nakupnich voziku..ja tam mam pet az 8 veci na dne, platim skoro litr, ostatni plati stejne a maj ho plnej,ovsem pak je ten rozdil videt predevsim na postavach..musim priznat, ze po mym nabiracim velkovykrmu mam ted rysku a dost to boli, mivam hlad, zarekl jsem si ze chci zkusit aspon jednou v zivote skvelou formu a zda se, ze telo me pekne posloucha,ale jidlo mi chybi,resp. to mnozstvi co jsem mohl jist pri nabiracce..jenze kdyz jsem takhle v obchode a vidim kolem sebe s odpustenim ty prasata opirajici se o vozik protoze jinak proste nejsou schopni jit, udela se mi z nich blbe a jsem stastnej za to co a jak to delam ja. kdepak krize..krize tu je,ale spis moralni, mentalni a osobne zodpovednostni..za chvili bude obezni kazdej druhej a budou pribyvat ti morbidne onezni, kteri byli jen v US..proste mame fakt "skvelej" smer..a vubec nejhorsi je demence lidi, kteri volaji zpatky po komarech..fakt jsem zvedavej jak tu dopadneme..ovsem polovzdelanyho neprilis chytryho cloveka snadno presvedcit ze komousi jsou to spravny,protoze holt neumi pouzivat mozek.to co se tu deje je sileny,ale komari opravdu NEJSOU reseni..to jen tak naokraj.

Ales_IV

Člen

# Zasláno: 22 Kvě 2012 06:56:30


MichalPM
krapánek od tématu, ale jinak 100% souhlas

Ales_IV

Člen

# Zasláno: 22 Kvě 2012 09:14:01


Když půjdeme od písku k základům pyramidy narazíme na pečivo, těstoviny, rýži, brambory atd.

Teď se chci zastavit u pečiva a to KONKRÉTNĚ.
V návaznosti na svůj jídelníček a vněm použité pečivo(viz můj deník).

Kde uvádím chléb, myslím tím Fit chléb od Cerei
http://www.united-bakeries.cz/cerea/produkty/info.html
VH: 994kJ B:8,5 S:46,1 T:1,8
U pečiva nejsou ani tak podstatné VH (i když tuk určitě hlídejte!) ale složení a DRUH použitých mouk.
Složení: Pšeničná mouka, voda, Cereální směs ( žitná mouka, slunečnicová semena, pšeničné vločky, otruby, pražené obiloviny, sladová mouka.
Bohužel výrobce neuvádí procentuální poměry, což je dost důležité! Sytost je ale velmi dobrá a tak doufám, že jsou tyto poměry alespoň ucházející…
Balení je 500g a cena mezi 32,- - 34,- Kč, vyšší cena: Nekupovat! (mé doporučení)
V akci se dá sehnat i za 26,-Kč, ale to jsem zažil jen jednou…
Koupíte ho v Tescu, Albertu a Makru


Dále je již zmiňovaný Farmářský chléb – Albert
http://www.akcniceny.cz/detail/farmarsky-chleb-853095/
VH: 1007kJ, B:7,55 S:48,3 , T:1,2 (ty hodnoty jsou převzaty z kaloricketabulky.cz)
Byl již výše hodnocen. V jídelníčku ho značím Ž.P. chléb
Na první pohled lepší složení ( Název Žitno-pšeničný) ovšem sytost se mi zdá horší než u Fit chleba, ale pro mě podstatně lepší chuť.
Balení je 400g a cena celkem stabilně 34,- Kč
Koupíte ho v Albertu (nejspíš výhradně)

Dále: Trvanlivý chléb vícezrnný – 100% celozrnný - Mestemacher
V jídelníčku ho značím Ž.chléb (Ž- žitný)
http://nakup.itesco.cz/cs-CZ/ProductDetail/ProductDetail/2001014140025
Jedná se již o top “zdravou výživu“
VH: 831kJ B:6 S:32,5 T:2,6
Složení: Celozrnný šrot (36%), žitná celozrnná mouka (12%), ovesné vločky (3%), ječmenné vločky (3%), pšeničná celozrnná mouka (1%)
V podstatě toto by jste měly hledat! Ovšem ta chuť! Po prvním krajíčku si bude říkat, že je to blaf (já si to říkal), ale časem se to skutečně zlepší, každopádně u mne má status více užívaného doplňkového chleba. (max. jeden krajíc cca 80g denně)
Balení je 500g cena se pohybuje kolem 35,- Kč
Koupíte Makro, Albert, Tesco

Příště rýže...

Mějte se, lidi....

Martin

Administrátor

# Zasláno: 22 Kvě 2012 12:13:18


Ales_IV
toto téma j už zde: Kvalitní potraviny

Toto téma je uzavřeno. Nemůžete zaslat odpověď.