Svět zkušeností a výsledků pro Váš maximální výkon už od roku 2003, připojte se ...
E-SHOP   DISKUSE   RADY, informace a články    návod pro použití diskuse    stránky členů diskuse    rady jak zhubnout nebo přibrat    recenze a diskuse k doplňkům    rady jaké doplňky nakoupit

 ° Domů ° Odpovědět ° Statistika ° Registrace ° Hledat ° Návod °

F-sport diskuse / Recepty a jídla / Kořenovka - jak to s ní vlastně je?
Autor Zpráva
verisek

Člen

# Zasláno: 16 Čen 2012 20:44:18


Chtěla bych tu rozvinout diskuzi, jak to s tou kořenovkou vlastně je. Vím, že si tam kytky ukládají zásoby, ale také se tam najdou látky, kterých v paprice nebo rajčeti moc není a proto bych je tolik nezatracovala.
Namátkově:

Červená řepa 9,5 S z toho 6,7 cukr - tady jde vidět, že poměr sacharidů není zrovna příznivý, na druhou stranu má mnoho vitamínů a hlavně minerálů a stopových prvků, které v rajčatech a okurkách nenajdeme. Má příznivý vliv na kondici cév, jater, podporuje tvorbu červených krvinek. (zrovna ta játra a krvinky jsou podle mě hodně podstatné plus, mě osobně řepná kúra pomohla zlepší krevní obraz ze stavu neživá/polomrtvá do stavu výborného). Není to základová potravina, ale jako salátek k obědu podle mě výborné.

Kedlubna - sacharidů 6 z toho cukry 2,5. Jako bonus skoro 2 B. Nejsou to sice ovesné vločky, ale červená kapie nebo rajčata jsou na tom s cukrem skoro stejně.

Mrkev - sacharidů 7, cukry 2,6.

Jediný citelný rozdíl mezi takovou kedlubnou a rajčetem vidím v těch 5 gramech necukrových sacharidů. A když si vemu jak kedlubny rádi dřevnatí, což mi teda symbolizuje polysacharidy, v konečné formě téměř nestravitelné(téměr protože zdraví člověk dřevnatý kedluben povětšinou stráví), tak nevím proč rajče jo a kedluben ne.

Radkoz

Člen

# Zasláno: 16 Čen 2012 21:50:19


Ahoj, taky mi přijde, že je Tebou uvedená zelenina neprávem odsuzována při rýsovačce/hubnutí. Je tam snad taky spousta vlákniny a ta vstřebávání sachrů zpomaluje což? Já osobně si kedluben, mrkev, ředkvičky nebo řepu dám skoro denně i v rýsovačce v rozumném množství a nepozruju, že by to odburávání tuků nějak bránilo.

ufonek

Člen

# Zasláno: 17 Čen 2012 14:16:42


Nechci tu hodnotit kořenovou zeleninu obecně, jen bych chtěl poznamenat že konkrétně červená řepa obsahuje anthokyany, které regulují vyzužití sacharidů.
A prodává se i jako doplněk stravy určený k hubnutí.

Martin

Administrátor

# Zasláno: 19 Čen 2012 07:40:03 ° Změnil/a: Martin


verisek, ufonek

spousta těch látek se prodává i v tabletách nebo se nechází i jinde. Pořád je to cukr a mnohdy i nevhodné steroly a pokud má člověk opravdu problém s nadváhou, tak prostě kořenovka není vhodná.
Tyto diskuse jsou nebezpečné pro ty, kteří se s tím ještě perou a každá výmluva je dobrá.

Radkoz, verisek, ufonek
Naopak pokud už člověk je OK a jen si hraje se svoji formou,
a hlavně to má opravdu pod kontrolou, pak je to jako u všeho - pestra strava se počítá - hlavní je kvalita. Ale to se dostaneme i na 90tku čokoládu a pak to může být opravdu nebezpečná diskuse pro hodně lidí s nadváhou

verisek

Člen

# Zasláno: 19 Čen 2012 13:55:08


Ale vždyť v tý kedlubně je toho cukru stejně jako v paprice (plus pár dalších delších sacharidů, který je teda třeba započítat do příjmu).
Já jen že jsem pořád žila v tom, bůhví kolik tam toho cukru není, ale pak mě z tabulek překvapilo, že to je na stejno.

Martin

Administrátor

# Zasláno: 21 Čen 2012 12:34:42


verisek
jasně, ale úúúúúplně jiných. Paprika je plná vlákniny, takže většina těch sachrů je nestrávitelná. Naopak kedluben je lehce strávitelný a ještě obsahuje spoustů enzymů pro lepší rozklad těch sachrů ...

tricitka

Člen

# Zasláno: 17 Pro 2012 09:32:40


a co dyne? nasla jsem 10g S z toho 2g cukru...
Martin
kdyz je ma situace okolo sundani 10kg tak se musim te cervene repe fakt vyhnout? Nebo ji muzu, ale zapocitam si to misto casti peciva?

rajcata jsou v zime hnusna, okurky a salaty ochlazuji a neni na ne vetsinou v zime moc chut... paprika ok

Martin

Administrátor

# Zasláno: 18 Pro 2012 11:27:15


dyni nebrat, řepu nebrat

tricitka

Člen

# Zasláno: 18 Pro 2012 11:50:53
Miruna

Člen

# Zasláno: 18 Pro 2012 13:17:09


Martin
Tohle jsem psala k sobě, protože jsem nemohla najít téma a zakládat jsem nechtěla. U mě v deníčku jsem se reakce nedočkala, tak snad tady:

Tohle vyšlo ve FITNESS č. 12....citace...
KOŘENOVÁ ZELENINA
Neobyčejné sacharidy
Sacharidy jsou nepochybně nejdůležitějším zdrojem energie pro každou sportující ženu. Umožňují svalovou kontrakci a zabraňují rozkladu svalových bílkovin, které by tělo následně využilo ve formě energie. Jestli ale máte z klasických sacharidů tak trochu obavy, pak v případě kořenové zeleniny určitě strach mít nemusíte. Vysoký obsah vlákniny zajistil sacharidům z těchto zdrojů příznačný název „chytré sacharidy“. Znamená to, že nás zasytí, ale současně se neodrazí na šířce našeho pasu. 6g (to je 24% doporučené denní dávky) vlákniny v jednom šálku pečeného pastiňáku (mrkev a červená řepa jsou na tom podobně)účinně zpomalí trávení sacharidů a tím zabrání tomu, abychom v průběhu dne bojovaly s hříšnými chutěmi na nedietní pochoutky. Kořenová zelenina je také bohatým zdrojem draslíku, minerálu který umožňuje ledvinám odplavovat nadbytečný sodík, takže se nemusíte obávat nepříjemného nadýmání.

Kořeny regenerace
Porce kořenové zeleniny vám nejenom umožní zvládnout náročný trénink a dokonce navýšit jeho intenzitu, ale současně díky ní budete schopni kvalitnější potréninkové regenerace. Velká dávka antioxidantů nebývalou měrou posiluje imunitu a napomáhá v boji s volnými radikály, jejichž hladina narůstá během intenzivního cvičení a vede k poškození svalů. Kořenová zelenina navíc disponuje speciálními substancemi, které potlačují zánětlivé procesy, může tedy zmírnit bolest svalů po cvičení, zajistí rychlejší regeneraci a vy se budete moci vrátit do posilovny dřív, dokonale připravené na další trénink


Martin

Administrátor

# Zasláno: 18 Pro 2012 14:18:26


Miruna
ale to je PO TRÉNINKU !!! A ještě TVRDÉM A SILOVÉM. A o tom je článeček sacharidové okno po tréninku. Zda si tam dáš speciální doplněk, ovoce nebo mrkev je z tohoto pohledu fuk.

ALE ...

Celkově a každodenně je jistě pestrá strava plusem, ALE mluvíme o hubnutí, Při hubnutí se omezuje vše po čem se přibírá i když je to zdravé (třeba meloun nebo ta čokoláda).

Až se dohubne, tak se dá strava spestřit a zařadit i kořenovku, ovoce či tu čokoládu v běžné stravě. ale stále s rozumeme a v rámci rovnovážného stavu mezi formou a stravou.

Vanilka

Člen

# Zasláno: 27 Pro 2012 15:00:36


Netvrdím, že kořenová zelenina je v neomezeném množství ideální pro hubnutí, ale pokud se příjem sacharidů z ní zapasuje do plánovaného jídelníčku, nevidím v tom žádný problém. Naopak si přídou na své chuťové pohárky takový salát z nakládané řepy s grilovaným kuřecím, kedlubnové zelí s vařeným hovězím.... problém spíš vidím v tom, že ne každý se vydrží dlouhodobě stravovat jen rýží, vločkama s masem a k tomu přikusovat papriku. Alespoń pro mě to začal být po pár měsících problém....přejedlo se mi to.

Martin

Administrátor

# Zasláno: 28 Pro 2012 13:12:49 ° Změnil/a: Martin


Vanilka
Salát z řepy je pitomost srovnatelná se salátem z gumových medvídků. A přesně takové "skoro" dobré jídla jsou tou neviditelnou hradbu mezi dobrou formou a běžnou postavou.

Vanilka

Člen

# Zasláno: 31 Pro 2012 10:42:44 ° Změnil/a: Vanilka


Martin

chápu že s notnou dávka nadsázky upozorńuješ ve svém příspěvku na obsah jednoduchých cukrů v řepě. Ano, ty v ní samozřejmě jsou, ale rozhodně v nijak dramatickém množství, které by mohlo být srovnatelné s gumovými medvídky. Naopak, v červené řepě je spousta jiných zdraví prospěšných látek a v medvídcích jen řada éček. Pro dobrou postavu a pro zdraví je samozřejmě základem správný poměr základních živin, nicméně i přísun vitamínů, minerálů, antioxidantů a spousta dalších látek. A spoléhat se, že je tělu dodám jen chemicky vyrobenými doplňky....no nevím. Řepa má jen dvakrát tolik cukru oproti rajčeti, medvídci patnáckrát . Nechci se přít, spíš jen upozornit na to, že v potravinách jsou kromě základních živin (B, T, S) i další důležité, nebo naopak škodlivé látky.

Množství Energie Bílkoviny Sacharidy Tuky Cholesterol
Řepa červená 100g 201kJ 1,80g 10,60g 0,10g 0mg
Brokolice 100g 138kJ 4,40g 2,90g 0,90g 0mg
Kedlubna 100g 79kJ 1,20g 3,40g 0,10g 0mg
Paprika červená 100g 121kJ 1,20g 5,20g 0,50g 0mg
Rajčata 100g 103kJ 1,10g 4,60g 0,30g 0mg
Bonbóny Zlatí medvídci (Haribo) 100g 1 456kJ 6,20g 78,00g 0,00g #


Miruna

Člen

# Zasláno: 31 Pro 2012 19:08:23


Vanilka


Martin

Administrátor

# Zasláno: 2 Led 2013 09:07:47


Vanilka
Řepa červená 100g 201kJ 1,80g 10,60g 0,10g 0mg
Jednoduchý cukr tvoří v řepě cca 85%(10,6/12,5) pevného obsahu - zbytek je voda. Mě to příjde hodně.
Medvídci pak obsahuji cca 93% (78/84,2) pevného obsahu. To neni až tak velký rozdíl

Miruna
takže spíše

Ale celkově mě je to fuk, klidně si kořenovku jezte. Jen se mě pak neptejte, kde máte rezervy

lenkac

Člen

# Zasláno: 20 Čec 2013 12:24:52


Já třeba dělám salát z červené řepy - čerstvá strouhaná + citron zálivka a na to dávám ještě jogurt (když nehubnu zakysanou smetanu), to bych právě považovala dle sledování BST jako vyvážené jídlo u mě svačina...teď už teda pomalu začínám chápat, že je sacharid a sacharid

to samé mrkev celer citron jogurt (prapůvodně majonéza) - u nás doma "falešná humrová pomazánka" k tomu knacke nebo celozrn.rohlík, tak mi to na kalorie sedí, ale nesedí to na to rozložení, takže evidentně špatně...

celer nenáviděla jsem (krom toho čerstvého v "humru") teď jsem objevila kouzlo grilovaného nebo pečeného na pánvi (jen máznu mašlovačkou s kokos olejem a sypu kořením) a jedla jsem ho jako přílohu k masu - taky špatně teda :-D

ach jo, nevím jak jsem mohla vyrůst bez internetu, ale teda zase někdy je těch protichůdných a jedině správných informací na mě moc

Martin

Administrátor

# Zasláno: 22 Čec 2013 09:32:52


lenkac
"supervědecké" informace jsou základem každého podvodu a tím dobrého byznysu pro podvodníky a něco zdravého se, s prominutím, najde i v hovně.

Ale základy a selský rozum jsou prosté. Kořenová zelenina jsou rostliny, které si skladuji ENERGII ve snadno dostupné podobě v kořenech. Například právě jedna z řep je nejsnažší zdroj cukru a proto se z ní cukr vyrábí. Pícniny jsou zase rostliny vybrané a došlechtěné, pro co nejlepší získání energie pro dobytek nebo lidi v chudých oblastech.

Když se člověk oprostí od hromady nesmyslů, zůstane před ním dost jednoduchá (občas až nudná) realita ...

Vaše odpověď

Bold Style  Italic Style  Underlined Style  Image Link  Insert URL  vypnout *Co to je?
...


přihlášení
 » Uživatelské jméno  » Heslo  Pozor v diskusi je jiné jméno a heslo než v E-shopu!