Svět zkušeností a výsledků pro Váš maximální výkon už od roku 2003, připojte se ...
E-SHOP   DISKUSE   RADY, informace a články    návod pro použití diskuse    stránky členů diskuse    rady jak zhubnout nebo přibrat    recenze a diskuse k doplňkům    rady jaké doplňky nakoupit

 ° Domů ° Odpovědět ° Statistika ° Registrace ° Hledat ° Návod °

F-sport diskuse / Recepty a jídla / Proč se preferují tmavé druhy mouk?
Autor Zpráva
oholik

Člen

# Zasláno: 6 Lis 2012 09:12:18


Chtěl bych se zkušenějších kuchařek/kuchařů zeptat, proč se do pečiva vlastně preferují tmavé mouky? Pokud se kouknu na výživové hodnoty mouk Kj/B/S/T z obalů co užívám
pšeničná hladká 1494/11.3/73.3/1.5
pšeničná polohrubá 1477/9.3/75.6/0.9
celozrnná pšeničná 1472/11.3/70.7/2.1
celozrnná žitná 1464/7.5/74.5/1.9

tak vidím, že tyto mouky mají v podstatě shodné energetické hodnoty, včetně B/S/T. Proč vlastně se tedy mají preferovat tmavé mouky? Uvádí se, že celozrnné mouky obsahují nějaké minerály navíc, ale to je všechno?

Martin

Administrátor

# Zasláno: 6 Lis 2012 09:57:21


oholik
Protože obsahji jiné sacharidy. Ve zkratce sacharidy se vyskutiji od nejjednoduších cukr, až po nejkomplikovanější celuloza. Ty první jsou výbuchem energie, ty poslední nikdy nestrávíš (nejsi dobytek).
A ty mouky obsahuji jiné sacharidy.

Více o tom v článku Sacharidy - vše co o nich potřebujete vědět

oholik

Člen

# Zasláno: 7 Lis 2012 11:37:23


Takže to vlastně souvisí s glykemickým indexem potravin a principem je nezvyšovat si hladinu inzulinu a tím "chutě" na něco dobrého.

Denda

Člen

# Zasláno: 7 Lis 2012 12:04:08


oholik
Především jde o to, že celozrnné pečivo resp. celozrnná mouka je semletá z celého zrna obilí čili i s obalem, pod nímž je to nejhodnotnější - minerální látky + takové pečivo často obsahuje i celá zrna - resp. semínka dalších + nestravitelné cukry - vlákninu, která ovlivňuje střevní peristaltiku + čistí střeva + snižuje GI takového pečiva.....prostě klasický bílý rohlík (stejně jako klasický knedlik) je jen zdroj rychlých sacharidů bez žádného pozitivního přínosu pro tělo.....bílá mouka + voda + tuk........= nic

Martin

Administrátor

# Zasláno: 9 Lis 2012 11:31:54 ° Změnil/a: Martin


oholik
až tak moc ne, protože, když si namažu bábovku sádlem, tak to sice bude mít vysoký glykemický index, ale stále to spálím dost rychle a určitě po tom nezhubnu

Denda
+ plus to, že různé typy obilovin obsahuji různé sachry a různé enzymy (a plus činnost kvasinek) = po upečení jsou v nich ještě rozdílnější sachry ...

oholik

Člen

# Zasláno: 12 Lis 2012 16:01:01


Denda
Tvůj příspěvek ale není v rozporu s principem glykemického indexu. Prostě čím více "vymlácené" obilí, tím čistší energie s vysokým GI (rychlými sachry) a tím větší chuťka na něco dalšího.

Martin
No, jak se to vezme. Tvůj příklad je extrémní, ale kdybych jej vylepšil tak, že bych si na bábovku dal hutnou vrstvu polevy ze 70% hořké čokolády(tuk), tak budu mít sice hodně energetické jídlo v součtu s nižším GI a tudíž by mi to mělo vydržet ty tři hodiny, ale zároveň by to nemělo katalyzovat další potřebu něčeho dobrého, jako například brambůrky s vysokým GI. Co si vlastně myslíš o nahrazení brambůrek nepříliš solenými buráky, které mají nižší GI? Sice se člověku zvýší teoretický denní energetický příjem, ale sám zastáváš názor, že pokud tělo jí pravidelně, nevezme si ze stravy tolik živin, takže sem tam hříšek by měl projít bez následků? Nejedná se mi nyní o hubnutí/nabírání, ale spíše se snažím pochopit principy udržování hmotnosti. Je jasné, že sem lidé chodí spíše hubnout, ale když už hubení jsou, tak by bylo dobré definovat nějaký "princip udržitelnosti". Držet pořád nějakou dietu není asi pro každého a jen když vidím u někoho (většinou holek) ty jídelníčky, tak mám hlad a je mi jich líto. Princip GI mi přijde takový srozumitelný. Člověk si spočítá, kolik má mít kj za den, vezme si suroviny z přihrádky vysoký GI/nízký GI, smíchá to a má jídlo z kolonky "přijatelné GI". Sní se toho přijatelné množství a život jde dál... Vždyť i z tvé odpovědi vlastně vyplývá, že když dám dohromady dvě mouky a nějak je opálím, tak se mi změní hodnoty B/S/T uvedené na obale. Tohle říct některým zde působícím šamanům, tak jim zboříš svět.

Martin

Administrátor

# Zasláno: 12 Lis 2012 22:23:29


oholik
to je nesmysl, bábovka s máslem se stráví sakra rychle i bez zvýšeného inzulínu. Ono je to mnohem složitější. I jídlo s velmi malým GI jde rychle strávit a rychle dostat do tuků. GI by měli sledovat jen cukrovkáři.

Ty buráky nebudeme řešit vůbec, jo

Tady je to jen o principu pochopení funkce. Stejná "dieta" je pro hubnutí, rysování i objemy. Zde se jen učíme, jak s jídlem pracovat.

GI to jen komplikuje a vnáší do toho zmatek.

A ano, když mouku dám do trouby a upeču ji, tak bude mít jiné hodnoty !!! Probíhají v ní chemické a biologické procesy. Jinak bys nemusel chleba péct, stačilo by lžíci jíst mouku a zapíjet to vodou.

oholik

Člen

# Zasláno: 13 Lis 2012 18:53:12


Martin
Domnívám se, že nejen v oblasti výživy souvisí všechno se vším. Na internetu jsou "hubnoucí servery" které fungují jenom na principu GI, takže tento princip asi také nějaké výsledky má. Těch principů ale bude více, a byť spolu nějak souvisí, vždy asi záleží na konkrétním případovi. Pro někoho je totiž změna stravování problém "v hlavě", pro někoho prostě problém s časem, okolím, zdravím či financemi a pro někoho zase problém filozofický, nebo proprietární. Takže vlastně záleží jenom na tom, jaký princip je kdo schopen a ochoten dodržovat, protože úspěch vlastně záleží na jeho povaze a povaze onoho principu, jímž se má řídit. Tím jsem se trochu vzdálil od tmavé mouky, ale ne tak úplně. Pokud totiž princip B/S/T počítá vstupní suroviny, ví vlastně někdo, jaké poměry (hlavně tedy těch cukrů) ve skutečnosti jí? Z některých zde popsaných jídelníčků přímo čiší jejich precize, avšak zároveň nuda - cotage, chléb, tvaroh tvrdý, mléko, šmakoun, atd. - to jsou vše potraviny, které jdou přesně (podle informací na obalu a za pomoci váhy) poskládat do nějaké sestavy, která odpovídá nějakému vzoru B/S/T a ten se sleduje. Ale on někdo dlouhodobě dokáže žít na nevařené stravě, případně stravě z umělohmotných balíčků? Asi tedy jo,protože kdo tu měl kdy naposledy uvedeny v jídelníčku buchty domácí povidlové, koblihy, svíčkovou, škvarky, smaženky, vánoční cukroví,...? Přesto jsou lidé (a asi jich je většina), kteří tyto "špatně definovatelné" potraviny jedí (minimálně ve firemní kantýně) a přesto netloustnou. Rozhodně tedy vědomě nedodržují princip B/S/T. Co za podvědomé procesy se tedy odehrává v jejich hlavách, že oni netloustnou? Není to prostě tím, že pravidelně po 3 hodinách jedí (vlastně jedno co), 2x týdně cvičí a to prostě stačí k nenabírání? Není to náhodou až tak jednoduché?

kingie

Člen

# Zasláno: 14 Lis 2012 13:59:41


Ted mi tu chybi smajlik s otevrenou hubou a rikam si..jake podvedome procesy se asi odehravaji v oholikove hlave

Martin

Administrátor

# Zasláno: 15 Lis 2012 10:00:07


oholik
Rozhodně tedy vědomě nedodržují princip B/S/T. Dodržuji to nevědomě, většinou je pro ty lidi to jídlo jediné za den. A ta tlustá kamarádka co to nechápe sní jenom po cestě z kantýny víc než by měla za celý den. Většinou se jedná o podvýživu v rozumné míře. A ti lidé se hlídaji mnohem více, než přiznaji.

BST se samozřejmě podvědomě používá stále i když jím normálně nebo v restauraci.

Ale, když se chci úspěšně změnit, musím na tom zamakat a v tu chvíli si prostě nemůžu dovolit ty sračky, které tu jmenuješ. Je to jako nalít do Ferrari olej z friťáku - pokaziš to.

A BST právě odhalí, které jídla jsou sračky.

A až odhodíš sračky, tak zjistíš kolik vynikajích jídel se vyrábí ze základních surovin. Třeba takový hovězí steak s brambůrkem a zeleninou

oholik

Člen

# Zasláno: 15 Lis 2012 21:41:36


Martin
Abych byl v obraze, spočítal jsem si takový svobodný vzorový chlapský hubnoucí jídelníček:
-snídaně 4x Knäckebrot se sýrem Madeland 30%, zalít sklenicí mléka, nebo dvěma (2700 kj)
-svačinka 2-3 jablíčka (700 kj)
-oběd svíčková s pěti (3400 kj) či něco podobného
-svačinka jogurt 200g (800 kj)
-večeře čočková polévka + 3 chleby (1700 kj) také mám rád Frankfurtskou, Česnekovou, Gulášovou,...
-svačinka 50g buráků (1100 kj) nebo chipsy, nebo slané tyčky, nebo tak...
-Někdy si dám v nějaké vhodné mezidobě ještě 2x koňakovou špičku (1300), nebo 50g čokládky 70% s kávou, nebo pivo k nějakému vhodnému jídlu (knedlo-vepřo-zelo třeba). Hodnoty jsem čerpal z těch kalorických tabulek.cz a hmotnosti tak nějak pravdivě odhadoval, pokud nejsou na obale. Když to sečtu je to 10400 bez občasných špiček a kávy, to by pak bylo hezkých cca. 12000 kj. Při dodržování tohoto jídelníčku musí člověk ovšem obden hodinu jezdit na kole, jít se proběhnout, bruslit, plavat, nebo alespoň projít (cestou do/z práce) a pak mu ty špeky prostě najednou samy zmizí. Zaručeně.
Pokud bych tedy zkompiloval zkušenosti své, rady týkající se BST nebo GI, tak vlastně průnik vidím hlavně v pravidelné stravě, z části vařené a z části ze základních surovin, fungujícím metabolismu, absenci choroby a pravidelné opakované pohybové aktivitě, která vede zřejmě k nějakým pozitivním změnám v "rozpouštění" tuků. Pokud se ale vyskytují nějaké negativní okolnosti (stres), tak pak se zřejmě hubne špatně. Takže si to hned jdu patentovat a všechny hubnoucí servery se můžou zavřít

flink

Člen

# Zasláno: 15 Lis 2012 21:54:08


oholik je Sheldon?

kingie

Člen

# Zasláno: 15 Lis 2012 23:13:01


flink:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Asperger%C5%AFv_syndrom
"Pozornost se skládá ze čtyř komponentů: schopnosti udržet pozornost, soustředit se na podstatné informace, přesměrovat pozornost a zapamatovat si to, na co člověk svou pozornost zaměřil. Jedinci s AS mají problém se všemi čtyřmi složkami pozornosti. Na druhé straně, když se jedná o předmět jejich zájmu, dokáží se někdy dokonale soustředit."

Martin

Administrátor

# Zasláno: 16 Lis 2012 11:10:53


oholik
ty si děláš srandu ?

oholik

Člen

# Zasláno: 16 Lis 2012 21:33:21


Martin
No, neuznali to - jelikož obezita je civilizační choroba, spadají způsoby jejího léčení do výjimky, která znemožňuje uznání patentu. Každopádně nějaký způsob asi existuje, jelikož například v létě po parcích vídávám skupiny maminek hrcat s golfovými kočárky, a hlasitě pokřikující cvičitelkou, přičemž u názvu tohoto programu je veliké TM. Já holt raději zůstanu u svých vlašťovek.

Martin

Administrátor

# Zasláno: 19 Lis 2012 14:36:21


... obezita je jen přiznak jedné civilazční choroby - pitomosti a zahlcení nesmyslnými informaci bez schopnosti si je selsky přebrat na základě získaných znalosti a zkušenosti. A s důsledky tohoto pohodlného nemyšlení se setkáváme ve všech oborech od stavebnictví až po politiku denodenně ...

Vaše odpověď

Bold Style  Italic Style  Underlined Style  Image Link  Insert URL  vypnout *Co to je?
...


přihlášení
 » Uživatelské jméno  » Heslo  Pozor v diskusi je jiné jméno a heslo než v E-shopu!