Svět zkušeností a výsledků pro Váš maximální výkon už od roku 2003, připojte se ...
E-SHOP   DISKUSE   RADY, informace a články    návod pro použití diskuse    stránky členů diskuse    rady jak zhubnout nebo přibrat    recenze a diskuse k doplňkům    rady jaké doplňky nakoupit

 ° Domů ° Odpovědět ° Statistika ° Registrace ° Hledat ° Návod °

F-sport diskuse / Doplňky výživy - všeobecně / Doba trávení bílkovin, resp. doba jejich metabolické dráhy
Autor Zpráva
Heimdall1

Člen

# Zasláno: 9 Zář 2014 14:18:53


Předem bych se chtěl omluvit za rozepsanější otázku, ale jde mi o pochopení souvislostí.
Chtěl bych se zeptat Martina i ostatních, všude píšeš a je to i všeobecně známo a respektováno, že po tréninku je třeba dodat množství výživných látek, především sacharidů a bílkovin. Před tréninkem je také důležité doplnit sacharidy a bílkoviny. Někdo doporučuje 1hod. před tréninkem, ty to před tréninkem moc nedoporučuješ a doporučuješ stálé pozvolné doplňování živin 24-48hod. před tréninkem, což si myslím je samozřejmé. Já kombinuji oboje. Ale to tu řešit nechci.
Mě by zajímalo, jak dlouho opravdu takové trávení od pozření BÍLKOVINY, potažmo sacharidu především z běžné stravy až po vyloučení do krevního oběhu a předání do svalů trvá.
Jde mi o to, že v podstatě když si vezmu sachariďák a pak protein po tréninku, tak to může trvat až několik hodin, než se potřebné látky dostanou ke svalům.
Když jsem různě studoval metabolické děje při trávení, tak to vypadalo asi takto: KONZUMACE-PŘEDTRÁVENÍ V ŽALUDKU-TRÁVEN V TENKÉM STŘEVU-VSTŘEBÁNÍ ŽIVIN A FUNKČNÍM OBĚHEM VRÁTNICOVOU ŽILOU DO JATER-V JÁTRECH PROBĚHNE METABOLIZMUS AMINOKYSELIN, resp. SACHARIDŮ-A PAK JIŽ HURÁ VÝŽIVNÝM OBĚHEM VEN DO TĚLA A SVALŮ.
To ovšem nemůže trvat (myslím si) několik minut, ale spíš hodin. A nikde jsem nenašel, jak dlouho tento děj trvá. Poté by se teoreticky dalo vypočítat, kdy je nejvhodnější doba, pro konzumaci živiny, aby se právě tyto živiny začaly "vylévat do krve" a tak se dostali po skončení tréninku v pravý čas do svalů.

Martin

Administrátor

# Zasláno: 9 Zář 2014 17:28:12


Heimdall1
Před tréninkem je také důležité doplnit sacharidy a bílkoviny. -ne, na to už je pozdě...

U obého je to jen o tom, jak dlouho trvá, než se to rozloží ná základní použitelnou formu. Najdeš to v článku Vše o proteinech a Vše o sacharidech.

Teorie, jak ji rozvádíš vede k dávkování ještě před ukončením tréninku. To má skvělé teoretické výsledky, ale v praxi se to u tvrdých tréninků setkává s neschopnosti strávit cokoliv.

Do té úvahy si navíc musíš stejně přidat faktor - kolik těch aminokyselin za minutu je tělo schopno využít. Pak se i z čisté syrovátky, bohaté na dipeptidy stává protein s "delším" vstřebáním, kdy první aminokyseliny se do svalů dostávají v řádu minut - to v praxi stačí.

Jinak prakticky je velmi snadné to ověřit. Kup si syrovátkový protein a dávkuj ho v různé doby před ukončením cvičení.

V reálu se, ale dostáváš do situace, kdy řešíš detaily a uniká ti celek, správný postup je prostě dodat dostatek kvalitních bílkovin (případně vylepšených (draze) dodatkem nějakých krystalických amin) A NYNÍ ZAČNI MYSLET, JAK PŘINUTIT SVALY JE VZÍT. A zde nastává čas pro creatin, Nočka, taurin a právě ty sacharidy. Nejsilnější efekt má hra s inzulínem - samozřejmě raději legální a přírodní cestou.
Druhý díl této hry se odehrává právě těch 72h po tréninku, kdy je třeba svaly stále nutit ABY CHTĚLY PŘIJÍMAT. Zde jsou různé propumpování během dne, dostatek živin a na to se dají použít anabolizující prvky (aminokyseliny, anabolizéry, creatiny, HMB a další).

A to je důvod, proč každý experimentuje a hledá, co zrovna jemu sedne nejlépe.

A je určitě důležitější myslet na svalový růst (a jeho zabezpečení i stimulaci) každouhodinu, než se snažit trefit optimální čas...

Vaše odpověď

Bold Style  Italic Style  Underlined Style  Image Link  Insert URL  vypnout *Co to je?
...


přihlášení
 » Uživatelské jméno  » Heslo  Pozor v diskusi je jiné jméno a heslo než v E-shopu!