Svět zkušeností a výsledků pro Váš maximální výkon už od roku 2003, připojte se ...
E-SHOP   DISKUSE   RADY, informace a články    návod pro použití diskuse    stránky členů diskuse    rady jak zhubnout nebo přibrat    recenze a diskuse k doplňkům    rady jaké doplňky nakoupit

 ° Domů ° Odpovědět ° Statistika ° Registrace ° Hledat ° Návod °

F-sport diskuse / Jak zhubnout / Čtyři fáze nízkokalorické redukční diety
. 1 . 2 . >>
Autor Zpráva
LittleLady

Moderátor

# Zasláno: 29 Dub 2006 20:39:35


Dneska se mi do rukou dostala knížka nejmenované dietoložky o jedné dietě, ikdyž mi jako celek přišla jako pěkný nesmysl, jedna kapitola je tam velice hezky napsaná, a snad by nováčkům v oblasti hubnutí mohla pomoct pochopit, proč je tak důležité jíst dostatečně, proto si ji dovolím tady napsat.

Držení diet zpomaluje metabolismus

Vezměte si "od přírody" štíhlé lidi. Myslíte, že jedí celerové tyčinky a pijí dietní limonády? Ne. Cpou se celými sáčky gumových medvídků a hltají hory těstovin. ikdyž si to neuvědomují, udržují si rychlý metabolismus, protože mu ve skutečnosti "dávají hodně zabrat".
Představa, že člověk může hubnout díky tomu, že hodně jí, zní možná nesmyslně, ale přitom dává dokonalý smysl vzhledem k tomu, jak vlastně funguje metabolismus.
Když si představíme tělo jako auto, bude metabolismus jeho motor. Určuje, jak rychlé máme "otáčky". Řečeno vědecky, bazální metabolická rychlost (BMR) znamená rychlost, jíž tělo využívá kalorie (energetické jednotky). Předpokládejme například, že žena po dvacítce potřebuje 2000 kalorií denně jen k tomu, aby mohla existovat: aby dýchala, aby jí tlouklo srdce, aby trávila, vylučovala atd. Když se hodnotí BMR, člověk se zváží a změří a vypočítá se několik jednoduchých rovnic, kterými se určí kolik kalorií na den tento člověk potřebuje. Tato metoda je dosti přesná, ale jen když máte normální BMR. Pokud jste ovšem dlouho držela dietu, bude určení vaší BMR mnohem obtížnější. To proto, že držení diety může zásadním způsobem změnit váš metabolismus, takže tělo již není schopno efektivně zpracovávat potravu.
Abych vám vysvětlila tento složitý mechanismus, dovolte mi, abych vás teď provedla čtyřmi fázemi průměrné redukční diety s omezeným příjmem kalorií.


Fáze 1. Donedávna pokud člověk chtěl zhubnout, odborník zhodnotil jeho BMR (předpokládejme, že člověk potřebuje 2000 kalorií denně) a pak mu doporučil, aby jedl menší množství kalorií. Řekněme, že vám doporučil, abyste omezila příjem kalorií na 1000 denně: vaše tělo si mělo teoreticky "chybějící" kalorie nahradit tím, že sežvýká část svých tukových zásob. Pokud jste tuto dietu dodržovala několik měsíců, pravděpodobně jste zhubla o deset kilogramů, vypadala báječně a cítila se skvěle, a pokud jste měla štěstí, zatleskali vám i členové vašeho dietního klubu.
Ale co se ve skutečnosti dělo uvnitř vašeho těla?
Proběhla tam celá řada důležitých změn, a většina z nich nebyla nijak příznivá. Rychlost metabolismu závisí především na dvou věcech: na mozku a svalové hmotě těla. Mozek normálně funguje určitou stálou rychlostí, která je obecně předurčena při početí. Jelikož rychlost fungování mozku nemůžeme změnit, musíme se soustředit - přinejmenším v kontextu svého proměnlivého metabolismu - na svaly. Naše svaly spalují energii formou svalového napětí ( elektrické aktivity), a to i ve spánku. Bez svalového napětí by se naše tělo zhroutilo jako hromádka želatiny. Pro zjednodušení tedy lze říci, že náš proměnlivý metabolismus se opírá o svaly. Svaly určují, kolik energie každý den spálíme, protože právě ony vykonávají téměř veškeré spalování!
Když s pacientkami hovořím o omezení kalorií, s oblibou přirovnávám svaly v těle k četě energetických vojáků. Řekněme například zjednodušeně, že máte v těle 2000 svalových vláken, která musí dostat 2000 kalorií ( neboli "jídel") denně, aby mohla fungovat. Jestliže snížíte příjem na 1000 kalorií denně, všichni vojáci se musí spokojit se zmenšenými porcemi. Přesto budou dál usilovně pochodovat (tj. udržovat svalové napětí), takže je třeba něco udělat, a to rychle, jinak se všichni zhroutí. Velitel čety reaguje tím, že některé vojáky postaví před popravčí četu a pak jimi nakrmí zbytek vojska. Možná to zní strašně, ale přesně tohle se děje v těle, když náhle omezíme příjem kalorií: tělo doslova zabíjí neboli autokanibalizuje svalové buňky, které si nemůže dovolit nechat naživu. Má k tomu dva důvody:
- získá kalorie navíc (ze spalených svalových buněk)
- sníží počet "hladových krků"

Tělo autokanibalizuje své svaly, dokud se nedostane do stadia, kdy vyrovná výdej energie s příjmem energie, v tomto případě 1000 kalorií. Jistě, při takové dietě se skutečně zbavíte určitého množství tuku, a proto tyto diety fungují, přinejmnším krátkodobě. Ale co vám zůstane? Štíhlejší, krásnější (ikdyž trochu ochablejší) tělo, které má nižší svalovou hmotu a tedy i pomalejší metabolismus.

Fáze 2. Než jste začala s dietou, měla jste krásný rychlý metabolismus schopný pílit 2000 kalorií denně. teď je váš metabolismus schopen denně spálit pouhých 1000 kalorií. Vás nicméně všichni chválí za vaše úsilí a váš dietní klub nebo klinika vás triumfálně propustí do světa překupujícího lákavým jídlem - ikdyž vaše tělo je teď špatně vybaveno na to, aby se s útokem kalorií a tuku vyrovnalo.
řekněme například, že se s novou štíhlou postavou vypravíte do restaurace na velkou pizzu ( a v tomto stádiu na ní máte obrovskou chuť, protože vaše chuťové buňky v předchozích několika měsících takovou stimulaci postrádaly). Důsledek tohoto pizzového obžérství je, z hlediska přísrůstku tuku, téměř katastrofální. Tato zdánlivě neškodná pizza obsahuje asi 2000 kalorií, z nichž 50% pochází z tuku. Ale jestliže jsou vaše svaly schopny využít pouze 1000 kalorií, co se stane se zbylým tisícem? Uvědomíme_li si, že polovina celkového množství kalorií pochází z tuku, je velmi pravděpodobné, že se v podobě 110 gramů tuku uloží na vašich bocích, stehnech nebo břiše.
Vraťme se teď k vašemu původnímu tělu, které při rychlých otáčkách spotřbovávalo 2000 kalorií: to by bylo pizzu zvládlo bez problémů. Ale jelikož teď máte metabolismus "přeprogramovaný" vytrvalou dietou, není už schopen účinně vykonávat svou práci.
Tato situace je u dietářů velmi běžná. Výzkumy znovu a znovu ukazují, že většina lidí není schopna udržet si svou cílovou váhu, jakmile s dietou přestane. A právě proto se pak opakovaně vrhá na další a další nízkokalorické diety. Nakonec mají podváhu (vzhledem ke svalové hmotě), ale jsou nadměrně tlustí (vzhledem k zásobám tuku). Mají teď totiž mnohem méně těžkých svalů, které potřebují, a mnohem více lehkého, ale objemného tuku, který nepotřebují. Jsou to vlastně, jak výstižně řekla jedna moje pacientka, "hubeňouři s nákladem tuku".
Možná v této fázivypadáte hubenější, ale ve skutečnosti máte větší procento tělesného tuku, než jste měla předtím.

Fáze 3. Teď uvažujete, co musíte udělat, abyste znovu zhubla. s dietou o 1000 kaloriích vytoužených výsledků nedosáhnete, protože vaše tělo už je přeprogramováno na vužívání pouhých 1000 kalorií denně. Když budete jíst toto množství, nebude vám to nic platné, jen si budete svou váhu udržovat na současné úrovni. Abyste se zbavila přebytečné váhy, budete muset omezit příjem kalorií ještě drastičtěji, řekněme na 500 kalorií denně. A opět se uskuteční výše uvedený proces: tělo má 1000 "vojáků" (svalových vláken), ale přijímá jen 500 "jídel", takže je nuceno se poloviny svého vojska zbavit - a znovu to provede tak, že autokanibalizuje své vlastní svaly.
Ano, jste zase štíhlejší, ale tentokrát vám dosažení cílové váhy trvalo o něco déle. Pět set kalorií denně je jako nic a tato extrémně chudá dieta se postará o to, že se váš zájem o jídlo a touha po něm brzy stane posedlostí.

Fáze 4. teď jíte mnohem méně než dřív a jste hrdá na to, že máte větší sebeovládání než všichni ostatní u stolu. Ale ikdyž duch skutečně chce, tělo je slabé. Tělo je vlastně slabší než kdy předtím: vaše svaly totiž doslova mizí.
Jelikož jste člověk a jelikož potřebujete utišit kručící žaludek, začnete znovu jíst. Vaše váha začne narůstat a narůstat, až _ hrůza! - vážíte dokonce víc, než když jste začala s původní dietou. proč? Protože teď jste své tělo naučila, aby se obešlo úplně bez metabolismu, když to řeknu úplně zjednodušeně.
V tom okamžiku dospějete k názoru, že musíte úplně přestat jíst, abyste znovu zhbla. V jistém smyslu je to racionální rozhodnutí: když je váš metabolismus v takovém stavu, pravděpodobně byste nezhubla ani při dietě o 500 kaloroích. Tak začnete držet hladovku: nejíte nic kromě ovoce, zeleniny a salátu, protože obsahují jen málo kalorií.
Ale ve vaší stravě jsou ještě pořád skryté tuky, např. olivový olej na salátu nebo trocha margarínu na fádním sendviči se zelným salátem, který si berete do práce. Toto množství tuku je zanedbatelné - rozhodně pro tělo s metabolismem o 2000 kaloriích. Ale váš metabolismus teď už téměř nedokáže zpracovat ani tu trošku margarínu.
Toto je fáze, kdy mnoho "notorických dietářů" začne používat známé odpočinkové techniky. Když dostanou čokoládový dort, snědí hned 3 nebo 4 kousky. Na nedělním grilování zhltnou půl jehněčího stehna. Toto chování je pro vaše staré já naprosto netipické, ale vy se prostě neubráníte pokušení. Dieta totiž, abych tak řekla, znásilnila (ano, toto slovo používám záměrně) vaše tělo, svlékla vám veškerou sebeúctu, veškerou sebekontrolu a veškeré metabolické schopnosti. teď jste rozšířila řady miliónů zoufalců, kteří vyzkoušeli tisíce fádních diet a ze všech sil je dodržovali slovo od slova.
A odměna? Je z vás tlustá osoba, které stačí, aby "ucítila" čokoládový dort, a už tloustne.

Cesta k těžkému a štíhlému tělu

Jestliže vám jsou čtyři fáze výše popsané diety povědomé, jste v dobré společnosti. Ale dovolte mi, abych vás ujistila, že jste neselhala. Nijak se nelišíte od kohokoli jiného, kdo prodělal stejné trápení. Vaše tělo se chová přesně tak, jak se chovat má - dalo se to vlastně předvídat od počátku. Drasticky jste přeprogramovala svůj metabolismus a vaše tělo na to reaguje naprosto normálně. Jakýkoli tuk, který v budoucnu sníte, se téměř nevyhnztelně uloží v podobě tuku.
To jediné, čeho můžete držením diet dosáhnout, je, že ve svém těle změníte poměr tuku ke svalové hmotě. Když budete vytrvale držet diety, možná pokaždé zhubnete, ale také z vás bude člověk s nadměrnými zásobami tuku, Jinými slovy, přijdete o velkou část cenných metabolických svalů a získáte spoustu nežádoucího tuku.

Look

Moderátor

# Zasláno: 29 Dub 2006 21:15:14


LittleLady - přesně tak
- obezita pramění z hladu
- dieta je nejlepší cesta do hrobu
- modelky vypadají štíhle, ale zároveň mají vysoký podíl tuku v těle - žádné svaly, nulový metabolismus, odvápněné kosti, vypadavájící zuby, vlasy, nehty, zhoršená plěť, poruchy cyklu - vše z nedostatku potravy, případně špatné stravy a "relativní obezita" - žena je tlustá ne navenek objemem, ale dovnitř složením tělesné hmoty (duté kosti, voda a tuk)

blecha

Moderátor

# Zasláno: 29 Dub 2006 21:56:02


Look
Hm, znam to jsou ty postavy 165 -168/47-50 kg a pritom vypoukly pupik, kostnaty zadek a pritom mirne previsly. Proti tomu konkretni osoba 169/61, spravne vyzivovana a cvicici

Martin

Administrátor

# Zasláno: 2 Kvě 2006 09:07:24


blecha
jj je to přesně tak

Dasa

Člen

# Zasláno: 11 Kvě 2006 10:54:31


Chtěla jsem se zeptat, jestli s tím můžu ještě něco dělat, když jsem takhle devastovala svoje tělo několik posledních let.Dá se to zachránit cvičením?Ještě pořád mám na těle dost svalů-řekla bych, tak snad má co spalovat ten tuk. A když jsem odhodlaná to svému tělu vynahradit tím, že budu cvičit.
děkuji za odpovědi.Dáša

Orsa

Člen

# Zasláno: 11 Kvě 2006 12:32:08


Dasa no já nevím, myslím že bude stačit začít rozumně jíst aspoň 6x denně a začít se rozumně hýbat, časem přidat více na pohybových aktivitách - pracovat na tom delší dobu, krok za krokem, asi tak 3 - 5 let .... je to na tobě

Kromě návodu pro začátečníky na zdejším webu doporučuji přečíst slovo odborníka, třeba tohle: http://www.fitnet.cz/?idc=388

Look

Moderátor

# Zasláno: 12 Kvě 2006 10:33:47


Dasa

začnetě obě víc jíst.
Když budete víc jíst, budete mít víc síly, takže budete moct cvičit víc a když budete cvičit víc, budete moct víc jíst ...........kdo žere, ten jede. Prostě si musíte zrychlit metabolismus.

Anezka

Člen

# Zasláno: 19 Dub 2007 12:50:01


Po prečítaní hore uvedeného článku, s ktorým uplne súhlasím a som presvedčená o jeho pravdivosti nechápem, ako môžte na tejto stránke www.f-sport.cz uvádzať v sekcii TABULKY - doporučené mnozství podle váhy pre chudnúcu zenu pri vahe 55 kg uvádzat doporuceny prijem B 65g, S 102g, T 16 g = denny energeticky prijem nejakych 3 500 kj alebo 840 kcal. Ved to je uplne hladovanie a je to dobre tak na spomalenie metabolizmu a odrovnanie sa odhladom cvicenia. Ak by 55 kg zena prijala onych 840 kcal denne, tak je rada, ze sa plazi po svete do prace a z prace a nie to este chodit cvicit do posilnovne 3-4 x do tyzdna na 1-2 hod.

WildOrchid

Člen

# Zasláno: 19 Dub 2007 13:27:43


Anezka
jde o to, ze kdyz chce nekdo hubnout, tak jen pohyb k tomu nestaci. myslim, ze to doporucene mnozstvi je takove, aby clovek hubnul, a zaroven si prilis neublizoval. Kdyz je navic rozdelen prjem do vice jidel, tak svlay porad dostavaji nejake zasoby, a dostavaji je v momente kdy uz jim dochazi ty z minuleho jidla, pripadne maji deficit jen minimalni. Takze v diete ktera se doporucuje na techto strankach sice taky clovek prijde o nejake svaly, ale urcite ne o tolik, jako kdyby drzel klasickou hladovku, a jedl jen dvakrat nebo trikrat za den.
navic tohle je dieta, ktera cloveka nauci spravne se stravovat, a az zacne jist vic, nicmene spravne a ve spravnych casovych intervalech, telo se tomu prizpusobi, metablismus se postupne urychli...

Anezka

Člen

# Zasláno: 19 Dub 2007 13:43:52


WildOrchid, nemôžem s tebou súhlasiť. Z viacerých zdrojov som si našla a vypočítala, že základný bazálny metabolizmus pre 55 kg ženu je 4 500 kJ a to by len musela ležať a nehýbať sa. Takže ak ešte k tomu všetkému cvičí 1 - 1,5 hod denne, tak príjem 6 000 kJ je tak akurát na hrane. Prijímať len polovičku 3 400 kJ je na ohrozenie zdravia. Pochybujem, že by pri takom prijme 3 400 kJ vládala cvičiť, behať, bicyklovať sa.

WildOrchid

Člen

# Zasláno: 19 Dub 2007 14:04:28


Anezka
pokud by tech 3400KJ prijimala ve forme vepro-knedlo-zelo, tak by se asi moc hybat nemohla, protoze by vetsinu prijala v tuku. ale kdyz bude mit spravne slozeny jidelnicek, tak energii vezme ze spravnych sacharidu, a bude to ok.
ja vazila 62kg, a prijimala jsem kolem 100g sacharidu, 70bilkovin a kolem 10g tuku, a citila jsem se vpohode. cvicila jsem u toho taky. co nezkusis, nepoznas. vim ale, ze kdybych si dala pytlik chipsu, cimz bych zaplacla pres polovinu me doporucenycho hodnot, tak nejenze bych hladovela a byla slaba, ale taky bych mozna i tloustla, bylo by mi spatne...
jednoduse, nejde o to kolik toho snis, ale v jake forme a intervalu to snis.

Anezka

Člen

# Zasláno: 19 Dub 2007 14:33:20


Ja mám pri váhe 57,5 kg 15% podkožného tuku - merané bioimpedančnou metódou v laboratóriu - potrebovala by som podkožný tuk znížiť na 10 % a menej, pomer extra a intracelulárnej bunečnej hmoty ECM/BCM mám 0,82 a chcela by som dosiahnuť hodnotu menej ako 0,79. Pomer ECM/BCM vyjadruje kvalitu zloženia svalovej tkaniny a ovplyvňuje ho športovanie. Venujem sa vytrvalostnému behu, za mesiac odbehám cca 300 km v teréne čiže vybieham i kopce a pod. Potrebujem zistiť, koľko energie môžem prijať, aby som dosiahla požadované parametre ale pritom mala silu a energiu naďalej sa venovať tréningu. Tých 3 400 kJ sa mi vidí málo, veď 2 000 kJ spotrebujem pri 1,5 hodinovom vytrvalostnom tréningu.

Martin

Administrátor

# Zasláno: 19 Dub 2007 14:34:55


Anezka
počítat příjem těla na kj je stejný nesmysl jako lít vodu do ostřikovačů do nádrže auta a naopak

Doktory tabulkově spočitaný příjem je spočítaný pro průměrnou a tedy ŠPATNOU, tělu nevyhovující skladbu živin, například 40g bíkovin, 50g jednoduchých sachrů, 60g dlouhých sachrů a 50g tuků. Tohle nějaký idiot sečte dohromady i když je jasné, že ty látky používá tělo různě a rozhodně je všechny nespálí (kdyby jo nemáme problém) a tedy je nesmyls počítat je na "výhřevnost" jako uhlí.
Oproti tomu já stavím sněz 70g bílkovin ať má tělo z čeho stavět, sněz 100g středních a dlouhých sachrů ať je dost energie a sněz do 20g tuků to stačí pro příjem vitamínů a pro správné fungování organismu.

A kolik z čeho výjde kj je stejně jedno jako kolik to má cm naskládané za sebe

radekmatej

Člen

# Zasláno: 19 Dub 2007 15:27:08


Anezka
Potrebujem zistiť, koľko energie môžem prijať, aby som dosiahla požadované parametre ale pritom mala silu a energiu naďalej sa venovať tréningu.
... zeptej se v té laboratoři

bebe

Člen

# Zasláno: 19 Dub 2007 16:33:31


Anezka
1.Proc chces tuk na 10%...brani ti to v behu? I tak mas malo.
2.Vytrvalostni beh je druha vec...bezci na dlouhy trate maji vzdycky vyssi pomer telesneho tuku a nizsi pomer svalove hmoty nez borci, co behaj kratky vzdalenosti, je tomu tak proto, ze behem dlouhyho behu telu spotrebovava jako primarni zdroj energie glykogen, ten je behem behu, ktery je sice cardio trenink, ale o nizsi intenzite nez vybusny sily rvouci kratky beh, vycerpan a kdyz dojde do tohoto stavu, cerpa ze svalu. Zatimco sprinteri si vysoce intenzivnim kratkym treninkem zvysuji i svuj metabolismus po vykonu, dlouhotrvajici cardio o nizsi intenzite nema po vykonu nijak vyznamny vliv na zvyseni bazalniho metabolismu. Proto maj taky sprinteri vetsi podil svalovy hmoty a vic svalovy hmoty pali vic tuku.
A protoze behas dlouho, rozhodne bych to neresila snizenim kalorickyho prijmu, tim by sis svaly jedine redukovala. Spis zapremyslet nad skladbou jidelniku, takhle se da cachrovat taky...kdy a co nacasujes.
3. Kolik procent maji vetsi bezci v tvy kategorii???

FitnessGirl

Moderátor

# Zasláno: 19 Dub 2007 22:32:36


Anezka
Ak by 55 kg zena prijala onych 840 kcal denne, tak je rada, ze sa plazi po svete do prace a z prace a nie to este chodit cvicit do posilnovne 3-4 x do tyzdna na 1-2 hod
já jsem při 53 kg, 800kcal a na konci 40-50g sacharidů zvládala fitko 6*týdně, 6* týdně aerobku a práci, záleží na tom, z čeho ty kalorie přijmeš a 10% tuku u ženské? pokud se chceš odrovnat, tak prosím...

Anezka

Člen

# Zasláno: 20 Dub 2007 08:14:28


1/ Je obrovský rozdiel zmeranej hodnoty podkožného tuku v závislosti od zvolenej metódy merania. V rovnakej chvíli zmeria tomu istému človeku inú hodnotu kaliper, inú bioimpedančné meranie ruku-ruka (ručné prístroje), noha - noha (digitálne váhy) inú dvojbodová metóda ruka - noha, a sú i ďalšie metódy. Podľa metódy merania sú aj príslišné tabuľky - normy. Mojich 15 % podkožného tuku nie je nič zázračného. Ženy bez pravidelného športovania majú metódou BI ruka - noha 18-21 %, pre športovkyňu je tabuľka:
% >12.1 priemer
10.1-12.0 dobré
8-10 vynikajúce

Pomer ECM/BCM pre ženy športovkyne:
> 0,86 priemer
0,80-0,85 dobré
< 0,79 vynikajúce

Takže som len taky priemer, preto sa chcem zlepšiť.

2/ V športovom laboratóriu som bola kvôli záťažovému testu na stanoveniu VO2, VO2 max, anaerobního a aerobního pásma a iné parametre, aby som si podľa toho mohla riatiť tréning. Zmeranie telesného zloženia bol len bonus k tomu, preto mi nebol ani zmeraný bazálny metabolizmus a pod. Nebola som však veľmi spokojná s úrovňou toho labáku, tak než investujem ďalšie peniaze do následovného vyšetrenia (v inom labaku), chcem potrénovať a trochu si upraviť jedálny lístok.

3/ Zloženie a skladba stravy pre vytrvalostného bežca je v inom pomere ako pre kulturistov. Ja mam odporúčaný pomer 80% sacharidy a o zvyšok 20 % sa delia bielkoviny a tuky. Ja však dodržiavam pomer :

S 80% (prevažne zložité cukry v cestovinách, ryži, zemiakoch, vločkách ale i ovocie ako banán, pomaranč, džus) nesladím, nejem čokoládu,zákusky ani keksíky, oplatky a podobné osladené tuky,

B 15% (ryby, nizkotučný tvaroch, nt jogurt, strukoviny),

T 5% občas mi vyskočia na úkor bielkovin na 8 %(orechy, zelené olivy, olivový olej), živočišne tuky okrem rýb nejem

a jem veľa zeleniny, pijem 3-4 litrov tekutín čistá voda, čistá voda s citrónom, zelený nesladený čaj, po/pred tréningom 100 % pomarančový džus.

Môj problém asi bude, že vzhľadom na stabilnú váhu a pomer podkožného tuku asi prijímam celkovo väčšie množstvo energie ako by som mala. Terajší príjem je cca 7-12 000 kJ v závislosti na to, koľko hodín za deň/týždeň trénujem, na aký závod sa pripravujem a z akého závodu regenerujem - doplňam glykogén do svalov. A asi budem musieť i presunúť a rozhádzať príjem S/B/T počas dňa. Preto som si naštudovala údaje na tejto stránke, lebo kulturisti a fitness majú prepracovanejšie zloženie jedla, lepší systém, i keď ich pomer S/B/T nie je vhodný pre mňa. Ale hodnoty odporúčanej prijatej energie pre ženu s váhou 55-60 kg mi vyrazili dych. Skúšala som trénovať pri príjme 5 000 kJ a musela som zvýšiť prísun potravy, lebo som nevládala behať, bola som unavená, telo neregenerovalo, zhoršila sa mi výkonnosť, jeden závod som musela vzdať. Celkovo sa mi úplne rozhodilo telo. Našťasite tento experiment netrval dlho, aby som sa úplne odrovnala.

bebe

Člen

# Zasláno: 20 Dub 2007 09:06:32


Anezka

Skúšala som trénovať pri príjme 5 000 kJ a musela som zvýšiť prísun potravy, lebo som nevládala behať, bola som unavená, telo neregenerovalo, zhoršila sa mi výkonnosť, jeden závod som musela vzdať.

A proc jsi to vubec zkousela, kdyz mas energeticky vyhdej tak velky? Dyt stejnak hubnuti je o tom, jaky deficit mezi prijmem a vydejem mas, to jaky jidla a kdy je vec druha, tim nizkym prijmem si ty jedine uskodis, jak jsem psala uz predtim.

Anezka

Člen

# Zasláno: 20 Dub 2007 09:08:01


Našla som na nete i pomer pre bežcov S/B/T S 70%, B 15 %, T 15 %. Pomer S 80 %, B 15%, T 5 % je vhodný pred maratónom - pretek s dĺžkou 42,195 km a po na regeneráciu a pri objemovom (zvýšení počtu odbehaných km za týžden, dlhé súvislé 25-35 km behy v jednej tréningovej jednotke) vytrvalostnom tréningu. Takže asi by som mala ubrať S a pridať nenasýtene tuky. Problem bude ešte určiť celkový príjem kJ za deň.

Martin

Administrátor

# Zasláno: 20 Dub 2007 09:34:16


tyhle údaje rozhodně neberte za normální !

Jestli si někdo chce zničit zdraví je to jeho věc, ale při 10% tuku už žena přichází o cyklus a vypadá jako chlap !


s 20g bílkovin denně si naschval udržuje co nejnižší svalový tonus a jedná se fakticky o podvýživu , jestli to tak někteří maratonci dělaj, je to jejich blbost.

Martin

Administrátor

# Zasláno: 20 Dub 2007 09:35:06


Anezka
tuky maji 2x více kj než sacharidy nebo bílkoviny - hned máš sama příklad jak nesmyslné je počítat denní příjem na kj.

Anezka

Člen

# Zasláno: 20 Dub 2007 10:11:41


Martin, zaleží na tom akým spôsobom ti ten podkožný tuk merali, tak posla toho sa stanovujú medze a rozsahy. Už len vedomosti z fyziky by ťa mohli nasmerovať na poučku, že meraním veličiny sa jej vlastnosti (aj práve meraná) oplyvňujú napr. svetlo sa javí pri istom meraní ako vlnenie, pri inom ako prenášanie energie jednotlivých častíc fotónov. Tak 10 % podkožného tuku je neadekvátny údaj, ak nevieš, akou metódou je meraný. 10 % pre kaliper je málo, pre inú metódu primerane.

Športový lekár venujúci sa vytrvalcom uvádza: "Navíc je prokázáno, že strava s vysokým podílem pomalých cukrů má při zátěži na bílkoviny značný ochranný vliv.

Doporučuji pro podporu vytrvalostního výkonu vysokosacharidovou dietu s redukcí tuku pod 10% kalorického denního příjmu a zároveň výraznou redukci živočišných bílkovin. Důkazem je suverénní hegemonie vytrvalostních běžců z oblastí východní Afriky, typické právě nízkotučnou, nízkobílkovinovou, ale vysokosacharidovou dietou."

Takže moja strava S 80%, B 15 %, T 5% je pre môj šport vyhovujúcam takze nie je potrebná ani zmena na S 70%, B 15 %, T 15%, ako som uviedla vyššie.

Uznávam, že kulturisti, bodybuilding a fitness majú iné kritéria. Ja ich nespochybňujem, akceptujem ich a pre každý šport platí niečo iné. Perfektne to vystihla BEBE, že šprintery potrebujú pre svoj výkon hory svalov a vytrvalci sú chudí chrti.

FitnessGirl

Moderátor

# Zasláno: 20 Dub 2007 10:22:53


Anezka
jsem debil když si myslím, že ať to měřím jakým chci způsobem, tak by mi procento tuku mělo vyjít stejně? nebo se prostě změřím kaliperem, naměřím 15% a za minutu jiným způsobem 10%? vždyť to je jedna věc, to mi připadá, jako bys něco změřila pravítkem a krejčovským metrem a na jednom to měřilo 15a na druhém 10cm

a pokud tady chceš blbnout hlavy někomu tím, že 10% je normálních, tak raději rychle zmiz, než ti to někdo uvěří a kvůli tobě si ublíží

Martin

Administrátor

# Zasláno: 20 Dub 2007 10:36:19 ° Změnil/a: Martin


Anezka
pro měření tuků se stanovil postup, jestli to měříš jinak, tak to měříš blbě nebo to zapomínáš přepočítat.

Běžci z afriky jsou lepší kvůli rase, jsou tam kmeny s vysokým podílem rychlých svalových vláken a s nízkým podílem pomalých (proto nikdo z nich není vzpěrač). To je dáno desítkami tisíc let selekce na otevřených pláních. Každý s těch sportovců zlepší svou stravu hned jak se dostane do civilizovaného světaa běha stejně rychle i když už jí normálně.

Tvoje strava možna vyhovuje kde čemu, ale rozhodně ne tvému zdraví. Jestli někdo ji dobrovolně jako hladovějící děti v africe, tak je to dement nebo demenci brzo trpět bude.

Vlastně ani netuším o co ti jde, prvni příspěvek je o tom, že tu jíme málo a pak se ukáže že jíš ještě méně a teď to obhajuješ. Jestli chceš strádat je to tvůj problém, ale můžu tě ujistit, že podle těch tabulek nikdo nehladoví, buď klidná. Hladovíš jen ty.

Anezka

Člen

# Zasláno: 20 Dub 2007 11:01:22


OK, ďakujem za objasnenie stanoviska. Táto stránka sa mi páči pre jej články o sacharidoch, návodoch pre chudnúcich začiatočníkov, sú tu dobré recepty na jedlá a iné články. Je pravda, že ma zarazil odporúčaný denný príjem pod 3 500 kJ a preto ma prekvapil príspevok od LittleLady o spomalení si metabolizmu nízkym príjmom jedla pod 1 000 kcal = 4 100 kJ. Akoby si tieto dva údaje odporovali, preto som i napísala môj príspevok. Ja tu nikoho nepresviedčam, že stravovanie uvedené na tejto stránke je zlé, ja len uvádzam konkrétny príklad toho, že zrejme nie je vhodné pre AKÝKOĽVEK šport.

to Martin: Súhlasom s tebou, že výsledok zmeraného podkožného tuku akoukoľvek metódou by mal byť rovnaký a údaj by sa mal prepočítať vzhľadom na metódu, ako bol meraný. Ja mám osobnú skúsenosť, že sa to tak nerobí. Bolo by vhodnejšie, ak by údaje sedeli a boli univerzálne. Len bohužial nie je to tak.

Nikoho som sa mojimi príspevkami nechcela dotknúť, tak nerozumiem, prečo niektorí jedinci tak hrubo reagujú. Viakrát som zdôraznila, že akceptujem Vaše názory a nepresviedčam o opaku. Diskusia je o tom, aby človek vyjadril svoj názor a prijal i názor ostatných. Oponovať je hádam povolené a dá sa nesúhlasiť i primeraným spôsobom vyjadrovania svedčiaci o istej úrovni diskutujúceho.

FitnessGirl

Moderátor

# Zasláno: 20 Dub 2007 11:10:15


Anezka
Je pravda, že ma zarazil odporúčaný denný príjem pod 3 500 kJ a preto ma prekvapil príspevok od LittleLady o spomalení si metabolizmu nízkym príjmom jedla pod 1 000 kcal = 4 100 kJ
já jsem tu ten článek dala proto, aby lidé viděli, co si způsobí nedostatečným příjmem živin, ale 1000 kcal není číslo pro každého člověka, pokud by sis protčetla deníčky, zjistila bys, že příjmy živin jsou tady u každého individuální podle jeho potřeb a neškatulkujeme se do jednoho údaje v tabulkách a hlavně se tady kouká na dostatečný příjem živin, ne na kcal, protože u kcal není 1000 jako 1000

Anezka

Člen

# Zasláno: 20 Dub 2007 12:22:23


příjmy živin jsou tady u každého individuální podle jeho potřeb a neškatulkujeme se do jednoho údaje v tabulkách a hlavně se tady kouká na dostatečný příjem živin, ne na kcal, protože u kcal není 1000 jako 1000


Opäť úplne súhlasím. Táto veta i iné hore uvedené príspevky od ostatných diskutujúcim opravili môj mylný názor. Zrejme skutočne nie je podstatné koľko kJ alebo kcal ten, ktorý športovec, prijem ale zloženie jedálnička samozrejme rozdlielne od človeka k človeku. Je potrebné mať zabezpečený príjem všetkých zložiek potravy, sacharidy nevynímajúc, pretože práve ony chránia proteinove zdroje pred tým, aby ich telo nedecimovalo. Tak isto sú potrebné v určitej miere i nenasýtené tuky a bielkoviny. Presný pomer jednotlivých živít asi záleží od človeka ku človeku, od športu ku športu. Denný energetický príjem je tak isto individuálna záležitosť pre rozdielny metabolizmus jednotlivcov, len celkový zákon zachovania energie príjem=výdaj musí platiť (pri chudnutí príjem < výdaj) pri zachovaní nutričnej hodnoty a vyváženosti živín v potrave. Svoj energetický príjem, aby som chudla si musí stanoviť a zistiť sama. Ďakujem všetkým diskutujúcim, ktorí mi pomohli dospieť k tomuto záveru.

Anezka

Člen

# Zasláno: 25 Dub 2007 10:35:10


Nerada by som tu opat pobúrila diskutujúcich, ale spetne dávam za pravdu tým, co tvrdili, ze 10 % podkozného tuku na zenu je extremne málo. VSETCI ste MALI PRAVDU. Ospravedlnujem sa tým, čo som im neverila.

Dovolujem si prilozit citáciu zo stránky jednej zeny, ktora trpela tzv. anorexia athletic - forma anorexie, ktora sa vyskytuje u sportovcov, ktori kvoli sutaziam musia zredukovat svoju hmotnost. Niektorym sa uz potom nepodari nabehnut na normalnu stravu a hranica k poruche stravovania je prekrocena.

"Potom ma moj priatel zlakal do posilovne, povedala som si, preco nie. A hned ma to aj chytilo, zrejme mam nejake dobre geneticke dispozicie, lebo som velmi rychlo cvicila so zatazami, ktore baby bezne nezvladnu. To som mala 17 rokov a bola som uz odrastena. Vsimol si ma trener a ci by som reku nechcela skusit sutaznu kulturistiku. Vzdy som bola sutazivy typ. Zucastnit sa sportovej sutaze ma velmi lakalo, pohybovo som bola celkom sikovna a tak som sa na to dala.. Tusit uz vtedy, co to u mna spusti, bola by som sa na to vykaslala. Nasledovali mesiace treningu, prva faza naberania svalov - poznamenavam, ze bez akychkolvek zakazanych preparatov, to by som ja a moji rodicia nepripustili! – bola fajn. Potom nasledovali tyzdne odburavania tuku, to bolo hrozne, divim sa, ze som vtedy dokazala fungovat – mala som pred maturami! Vtedy som snivala len o jedle, citala kucharske knihy, hromadila sladkosti v skrini na cas, ked bude po diete. Moja sutazna vaha bola 41,5 kg pri 152 cm (BMI = 18), tuku v tele som mala ca. 10%, co je na zenu velmi malo. Po sutazi som dufala, ze vela nepriberiem, ale v priebehu par tyzdnov som mala svojich starych 49 kg. Menstruacia sa mi chvalabohu vratila. Telicko sa ale zlozilo, ochorela som, nemohla som cvicit. Namiesto toho som jedla… Jedla som vsetko co som videla, zasoby zo skrine boli na dve posedenia prec, bola som jedlom posadnuta. Pritom som so zufalstvom sledovala ako priberam a pomaly som sa zacala dostavat do kolotoca diet a prejedania."

Sport a sledovanie hmotnosti, prijmu a vydaju potravin je pre sport nutny, ale mal by byt v medziach zdraveho rozumu. Tymto nemierim na nikoho konkretneho, je to len vseobecne konstatovanie.

cikorka

Člen

# Zasláno: 25 Dub 2007 10:47:29


Anezka
Je jen dobře, že jsi tuto diskusi rozvířila, bohužel spousta žen jsou posedlé odstraněním tuku a to i na místech, kde je životně důležitý. 10% tuku na ženu je extrémně nízké procento a jen na dobu pro závody a jak je shrnuto v příspěvku od tebe, pro tělo nic zdravého, i vychrtlí musulmani v lágrech měli nějaké procento tuku. Takže jsem ráda, že jsi aspoň na základě diskuse , došla k tomu, že není radno hnát se do nějakých extrémů. Mezi námi vrcholový sport je de facto řezničina

Renca82

Člen

# Zasláno: 26 Dub 2007 16:15:35


Otázka tedy zní, jak rozhýbat metabolismus po diete, cca rok při príjmu B80-90, S100, T20? Přibrala jsem 2kg, kterých se ne a ne zbavit, i přes dodržování těchto hodnot a cvičení 3-4x týdně. Poradíte?

. 1 . 2 . >>
Vaše odpověď

Bold Style  Italic Style  Underlined Style  Image Link  Insert URL  vypnout *Co to je?
...


přihlášení
 » Uživatelské jméno  » Heslo  Pozor v diskusi je jiné jméno a heslo než v E-shopu!