Svět zkušeností a výsledků pro Váš maximální výkon už od roku 2003, připojte se ...
E-SHOP   DISKUSE   RADY, informace a články    návod pro použití diskuse    stránky členů diskuse    rady jak zhubnout nebo přibrat    recenze a diskuse k doplňkům    rady jaké doplňky nakoupit

 ° Domů ° Odpovědět ° Statistika ° Registrace ° Hledat ° Návod °

F-sport diskuse / Jak zhubnout / Co je důležité vědět pro hubnutí, a to hodně
. 1 . 2 . >>
Autor Zpráva
arnold

Člen

# Zasláno: 24 Čen 2011 16:02:07


http://www.fitnet.cz/index.php?&desktop_back=clanky&action_back=view&i d_back=6&desktop=clanky&action=view&id=386

Marek

Moderátor

# Zasláno: 24 Čen 2011 19:27:57 ° Změnil/a: Marek


arnold
Pojem rychlost metabolismu je tu ale trochu zavádějící, nebo jsem si ho alespoň dodnes vykládal jinak. Jestli jsem to správně četl, tak v článku je rovnítko mezi bazálním metabolismem a rychlostí metabolismu. Bazální metabolismus chápu tak, jak se to v článku popisováno zatímco rychlost metabolismu mi určí po jak dlouhé době se se snědenou červenou řepou opět setkám

arnold

Člen

# Zasláno: 24 Čen 2011 19:54:41


rychlost metabolismu mi určí po jak dlouhé době se se snědenou červenou řepou opět setkám
Marek
To co popisuješ je už klidový metabolismus , ten je vždy větší než bazální.

arnold

Člen

# Zasláno: 24 Čen 2011 20:29:36


Abych to upřesnil bazální metabolismus je denní spotřeba energie , v nezátěžové poloze , (v leže,v sedě) kterou organismus spotřebuje k zajištění " provozu a životních funkcí".
Když sníš tu červenou řepu tak už se přičítá trávení a to už je navíc, není to bm ,ale klidový met., veškeré další činnosti a pohyby jsou zase navíc další druhy metabolismu ,které jsou až násobky klidového, cvičení apod.

Marek

Moderátor

# Zasláno: 24 Čen 2011 20:55:55 ° Změnil/a: Marek


arnold
Jasně, já tím myslel, že ten pojem rychlý nebo pomalý metabolismus znám jako úplně jinou věc, která asi ani přímo nesouvisí s bazálním metabolismem (BM). BM je vyčíslitelný v energii zatímco rychlost jedině v jednotkách času.
Ještě snad lépe, bazální metabolismus určí kolik ze snědeného jídla se zužitkuje (i bez pohybu) a kolik půjde do zásob, rychlost metabolismu určí jak dlouho to celé bude trvat. Nebo v tom dělám už zmatky?
Usuzuju i na základě toho, že se metabolismus dá zrychlit pravidelnou stravou v menších, ale častějších dávkách, což ale na BM velký vliv nemá (resp. ho to možná zvýší výdejem na rychlejší trávení).

blecha

Moderátor

# Zasláno: 24 Čen 2011 21:25:50


arnold
Koukám, že nadpis někdo opravil za mě, asi Martin.

arnold

Člen

# Zasláno: 25 Čen 2011 06:54:32


blecha
To je jedno ,hlavně že to není bubnutí

arnold

Člen

# Zasláno: 25 Čen 2011 07:08:37 ° Změnil/a: arnold


Ještě snad lépe, bazální metabolismus určí kolik ze snědeného jídla se zužitkuje (i bez pohybu) a kolik půjde do zásob, rychlost metabolismu určí jak dlouho to celé bude trvat. Nebo v tom dělám už zmatky?
Usuzuju i na základě toho, že se metabolismus dá zrychlit pravidelnou stravou v menších, ale častějších dávkách, což ale na BM velký vliv nemá (resp. ho to možná zvýší výdejem na rychlejší trávení).

Marek
V zásadě máš pravdu že jídlem se zvýší spotřeba energie díky trávení,
více jídla s polysacharidy než s jednoduchými cukry apod.
jenom je to někdy nesprávně označováno jako zrychlení BM ,
BM je celkem neměný záleží na celkové váze a složení těla, pohlaví věku.Takže BM se můžeme zvýšit jenom velikostí svaloviny(jak píše dr.Kolouch) ,nebo ve dnech regenerace po posilovací tréninku.To je BM.
Zvýšení metabolismu díky trávení se zprávně označuje termínem KM
klidový metabolismus ten může být i 130% BM.
Ještě je pracovní ,ten je největší a může dosahovat i 30000% BM.

Marek

Moderátor

# Zasláno: 25 Čen 2011 09:13:40


arnold
Bubnutí se mi hned nelíbilo, tak jsem to přepsal
Asi neumim dobře vysvětlit ten rozdíl co chápu mezi rychlostí a BM. Každopádně že svaly pálí víc energie jen svou existencí je základ Martinových roky starých článků a KM 130% a víc je snem každého hubnoucího

arnold

Člen

# Zasláno: 25 Čen 2011 14:48:27 ° Změnil/a: arnold


To je vcelku jedno jak to nazýváme ,hlavně jde o to aby lidi pochopili
vztah BM a svalové hmoty a jejího významu při spalování tuků, čím víc svaloviny tím větší BM a víc spáleného tuku, článek jasně ukazuje že i když půjdem v dobré víře k lékaři aby nám poradil při snižování nadváhy ,tak nám může jeho rada víc uškodit než dát, na to je třeba si dát pozor, používat svůj rozum .
Problém je že i internet je zahlcem hromadou nesmyslů a v tom se ani prase už nevyzná, chce to číst prověřené věci jako od dr.Koloucha,nebo články od Martina.

Marek

Moderátor

# Zasláno: 25 Čen 2011 19:58:45


arnold
To je fakt, doktorům má člověk tendenci věřit všechno. Ono ale i hodně výživových rádobyspecialistů je schopno napáchat dost škod. Viděl jsem pár vypracovaných jídelníčku za něž by "nutriční specialista" měl dostat pár facek..

Terry

Člen

# Zasláno: 3 Čec 2011 00:02:00


Dobrý den, mám zájem zhubnout 5 kg. 25 let. Měřím 174cm vážím (ráno) 64 kg. Během 2 měsíců jsem přibrala 5 kg díky sedavému zaměstnání a také žádný sport atd. Před přibráním jsem chodila do posilovny 4x týdně, takže krásných 59 kg. Momentálně měsíc chodím do posilovny a trávím 3x až 4x týdně v posilovně 50 minut cardia. 20minut běžím na 9 rychlosti a pak orbitrek zátěž 5, doba 30 minut. Celkově stroje ukazují zhruba 450 calorií. Také jednou týdně fitbox. Chtěla jsem se zeptat zda cvičím správně, nebo mám přidat na tréninku, abych zhubla co "nejdříve". Dále mám velký problém se sladkostmi, takže, když zhubnu 2 kg a stane se mi, že poruším jídelníček na týden naberu opět na 64 kg, jím zdravě, snídaně nízkotučný tvaroh s banánem, ovesná kaše, celozrný chléb občas, ovoce a zelenina, kuřecí maso, snažím se 5x denně. Přesto po obědě mám strašnou chuť na sladké a dám si oplatku nebo čokoládu, takže zabíjím to o co se snažím. Je nějaký recept nebo trik jak utlumit chuť na sladké? Pročetla jsem články o hladině cukru a srovnala jsem svůj jídelníček, který by i souhlasil na 70% s Vaším. 2 x až 3 týdně si dám místo oběda Hy-pro diet. Chuť na sladký mám pořád. Jím zdravě, ale mám velký problém se sladkostmi. Děkuji za rady.

arnold

Člen

# Zasláno: 3 Čec 2011 07:52:03


Terry
Pokud máš v pořádku jídelák tak není moc co radit.Cvičení raději 2x týdně full body trénink a 3 týdně kadio,-5kg by měla být záležitost 1 měsíce.
Takže vydržet a nekazit to oplatkama s čokoládou ,možná místo pro diet na oběd bych dal kuřecí maso se salátem a celozrnou rýží, na snídani jenom ovesnou kaši s rozinkami , ten tvaroh s banánem není moc dobrej, banán spíš po tréninku,pokud tě chytne mlsná tak se něčeho napij (neslazená minerálka,voda,čaj).Schválně zkus jak dlouho to vydržíš .

Marek

Moderátor

# Zasláno: 3 Čec 2011 10:12:12


Terry
Ahoj, pokud máš chutě, pak jíš málo, resp. nejíš správně. Jak ti píše Arnold, banán s tvarohem je ke snídani málo, MUSÍ tam být nějaké složitější sacharidy, u snídaně by jich mělo být dokonce nejvíc, postupně během dne ubírat, jinak budou chutě. Hypro ti nepomůže, koktejl nenahradí pevnou stravu, budeš mít akorát zas brzo hlad a chuť.
5 jídel denně je minimum, pokud nejdeš brzo spát, stejně tě ještě chytí chutě večer, takže lépe tam dát šesté jídlo (už hlavně blkoviny). Na oplatku budeš mít pochopitelně chuť vždy, když kolem ní budeš kroužit, pokud ale budeš jíst správně a nebudeš si sladkosti kupovat abys na ně musela koukat, chutě by měly být minimální

blecha

Moderátor

# Zasláno: 7 Čec 2011 20:49:34 ° Změnil/a: blecha


Pro trvalé zhubnutí je zaprvé nutno vyřešit příčinu - psychiku - emoční problémové vzorce (které kdysi v něčem pomáhali v dané situaci, ale dnes jsou člověku přítěží a dělají mu problémy) zapsané často od mala v podvědomí, které si většina neuvědomuje, ale jedná dle nich - to se týká všech závislostí. Toť moje zásadní zkušenost.

Potom by se trenéři nedivili, že makají s člověkem, který s nimi zhubne, upraví jídelák, cvičí, pak ho potkají za dva roky zase vyžranýho - řešili totiž pouze následky. Proto většina tlustejch nedokáže trvale zhubnout, i když jedou dle správného návodu na řešení následků.

Marek

Moderátor

# Zasláno: 8 Čec 2011 06:17:48 ° Změnil/a: Marek


blecha
To rozhodně jo, stejně tak to platí nejen u váhy, ale i u spousty nemocí. Jenže psychika je tak velká oblast že jí těžko řešit na sportovním webu. Krom toho je tendence k začarovanému kruhu: psychické problémy - zravotní problémy - nevyhovující postava/váha. Kde hledat začátek..

blecha

Moderátor

# Zasláno: 8 Čec 2011 16:27:14 ° Změnil/a: blecha


Marek
Psychické problémy jsou prvostní VŽDY, ztloustnutím se mohou zhoršit, ale příčina je v nich. Nikdy to není, že jako náhodou člověk ztloustne mávnutím kouzelného proutku, a pak začne mít průser v podvědomí. I za většinou nemocí "bežných" stojí v pozadí průser v psychice.
Já mohu jen potvrdit a v praxi jsem si ověřil od úspěšných, že jedním z extrémně výživných prostředí, kde psychické skryté problémy vylezou jak volej nad vodu jsou např. burzy (psychicky blbneš - úprásk facka a máš po penězích, zase kravneš - prásk facka z druhé strany a zase po prachách, hergot proč nač, začneš se zajímat - v tenhle moment 90% lidí odpadne a dál nejde, zjistíš, aha, tohle, tamto a jde to - a v souvislosti s řešením psychiky v nich se dozvíš i o průseru proč žereš nebo radši co s ním, aby zmizel. Pouze jsem o tom dříve četl. Dokonce i po debatě se zkušeným psychologem co si takto vydělává a životní náplň má v pomoci pacientů v posledním stadiu rakoviny je jasný, že 1. je řešení financí versus psychika - pragmaticky přístup nutný pro samostatný nezávislý život, pak se ti ty řešení sami rozlejou do všech oblastí života. Psychika se pak řeší jako celek.
Tenhle web je výborný na řešení následků, ale kdyby to Martin chtěl vzít kompletně i s psychikou, tak se z toho zcvokne, to sám neobsáhne.

Martin

Administrátor

# Zasláno: 16 Čec 2011 00:25:17


blecha
navíc ty rady jsou pro "kolemjdouci" jedny z miliónů a tak si tu stejně přizvukuji jen ti, kteří už to pochopili

arnold

Člen

# Zasláno: 3 Srp 2011 15:41:11 ° Změnil/a: arnold


Nevím kam s tím tak jsem to pleskl sem ,je to taková zajímavost
Co všechno má vliv na náš metabolismus:
INTENZITA METABOLISMU
1. Tělesná práce (v průběhu i během zotavení - kompenzace kyslíkového dluhu)
Po anaerobním tréninku (těžký silový trénink, sprinty apod. až 36hod.)
2. Specificko-dynamický účinek potravy (asimilace živin v těle)- trvá několik hodin.
A) Množství proteinu, které poskytuje 100 kcal,
zvyšuje rychlost metabolismu o 30 kcal.
B) Množství sacharidu, které poskytuje 100 kcal,
zvyšuje rychlost metabolismu o 6 kcal.
C) Množství tuku, které poskytuje 100 kcal,
zvyšuje rychlost metabolismu o 4 kcal.
3. Vnější teplota -
a) nižší než tělesná teplota - aktivace mechanismů pro udržení tepla (např. třes)
- intenzita metabolismu vzrůstá
b) vyšší než tělesná teplota - zvyšuje se teplota těla a vzrůstá metabolismus
4. Výška, váha a povrch těla (čím větší - tím větší)
5. Pohlaví (muži vyšší)
6. Věk (čím vyšší, tím menší)
7. Emoce (vzrušení zvyšuje metabolismus - adrenalin zvyšuje svalové napětí v klidu, apatie a deprese snižují metabolismus)
8. Tělesná teplota (vzestup o 1o C, vzestup o 14%)
9. Hladina hormonů štítné žlázy v krvi (T4, T3)
10. Hladina adrenalinu a noradrenalinu v krvi
11.Celkové množství aktivní tělesné hmotnosti větší-zvyšuje BMR metabolismus.

Dadulka

Člen

# Zasláno: 5 Srp 2011 14:54:18


Martin
Ahoj, nevim uplně kam dotaz poslat, k sobě do starého se mi nechce, protože by tam asi nikdo neodpověděl...

co se týče stravy, myslím není problém (měla sem tu deníček a dost sem se od vás snad naučila )

Ale jde mi o to....pozoruju na sobě...že když začnu víc cvičit...tak mám pocit, že oběmově tloustnu...zkoušela sem najít něco na netu na todle téma a akorát sem našla diskuze se stejným dotazem, ale odpovědi byly totálně z cesty....

jediný vysvětlení který mě napadá je:
že při zpevnování nedochází k pálení tuků...pouze ke zpevnění...dojde k nárustu svalu na kterém se vyrýsuje špek, který neubývá a opticky to působí jako ztloustnutí...

je to možný nebo plácám uplný blbosti

dík za odpověd

jitkajp

Člen

# Zasláno: 5 Srp 2011 15:15:54


Dadulka
Nevím, možná budu taky mimo, ale po cvičení sval - nebo vlastně glykogen ve svalu natahuje vodu. 1 g glykogenu naváže na sebe až 3 ml vody. A ta voda se někam musí vejít. Tím je pak samozřejmě větší i objem, ale je to vlastně dobře. Ve 100 g svalu může být až 30 g glykogenu. Čím víc tělo trénuje, tím se schopnost "skladovat" glykogen zvyšuje a tím se sval připravuje na další cvičení. Je to napsaný hodně laicky. Podle vlastní zkušenosti vím, že po posilování mám klidně 2 kg navíc. Ale ty pak za nějaký 2 dny bez cvičení zmizí.

Dadulka

Člen

# Zasláno: 5 Srp 2011 15:25:16


jitkajp
takže jesi to dobře chápu....sem zavodněná...tudíš můžu být oteklá...z nedostatený regenerace...třeba když jdu tři dny za sebou cvičit....nestihnu zplasknout....

dalo by se to takhle zjednodušeně popsat? )

arnold

Člen

# Zasláno: 5 Srp 2011 15:55:44


Ale jde mi o to....pozoruju na sobě...že když začnu víc cvičit...tak mám pocit, že oběmově tloustnu...zkoušela sem najít něco na netu na todle téma a akorát sem našla diskuze se stejným dotazem, ale odpovědi byly totálně z cesty....

jediný vysvětlení který mě napadá je:
že při zpevnování nedochází k pálení tuků...pouze ke zpevnění...dojde k nárustu svalu na kterém se vyrýsuje špek, který neubývá a opticky to působí jako ztloustnutí...

Dadulka
Článek je o tom, že posilovna je pro hubnutí lepší než běhání ...
Tedy i když pracujete, i když odpočívate tak po silovém tréninku prostě tělo nějakou dobu páli více tuků.

A MAKAT NA 100%
žádné ulejvání na 40%, jak bylo jednu dobu moderní.

Celý článek je na
http://www.f-sport.cz/print.php?id=69

Dadulka

Člen

# Zasláno: 5 Srp 2011 20:20:16


arnold
díky....ale na tom sem se zrovna neptala
převážně posiluju....já sem všechny tydle článek četla už tisíckrát....

jenom mě zajímal názor na tendle "jev", který u sebe pocituju...a nejsem sama...

každopádně díky za snahu ;-)

jitkajp

Člen

# Zasláno: 5 Srp 2011 20:23:08 ° Změnil/a: jitkajp


Dadulka
Myslím, že by se to takhle dalo říct. Zkus si dát 2 dny od cvičení pauzu a pak se změř.

Dadulka

Člen

# Zasláno: 6 Srp 2011 10:58:40


jitkajp
oki, dík ;-)

jitkajp

Člen

# Zasláno: 6 Srp 2011 11:14:13


arnold
Musím to napsat. Prostě musím. V žádným případě nechci tvůj příspěvek nějak znehodnotit, ale hned po přečtení mě napadlo, že by ideální pro hubnutí pro mně bylo, abych se vzrušená zavřela do lednice a cpala se kuřetem.

Martin

Administrátor

# Zasláno: 7 Srp 2011 00:35:39


Dadulka
to s tím zavodněním si myslim špátně chápeš, ty máš na mysli podkožní zavodnění - odulost. Trénink způsobuje zavodnění svalů - lepší svalnatější vzhled.
Trénink není příčinou podkožního zavodnění, to bude spíše kombinace špatné stravy, solení a hormónů. Doporučuji si počíst o sodíku, ale nedoporučuji si stím hrát více než jen volbu správných nápojů.

Takže zavodnění podle Arnolda se nebojte, naopak v tom okamžiku svaly spíše stahuji vodu odjinud - tedy i z podkoží.

arnold

Člen

# Zasláno: 17 Zář 2011 20:31:36


Vynikající článek Vladimíra Koloucha k problematiceafterburn

http://www.fitnet.cz/index.php?&desktop_back=clanky&action_back=view&i d_back=6&desktop=clanky&action=view&id=394

Martin

Administrátor

# Zasláno: 20 Zář 2011 14:27:26


arnold
pěkný článek.

. 1 . 2 . >>
Vaše odpověď

Bold Style  Italic Style  Underlined Style  Image Link  Insert URL  vypnout *Co to je?
...


přihlášení
 » Uživatelské jméno  » Heslo  Pozor v diskusi je jiné jméno a heslo než v E-shopu!