E-SHOP    DISKUSE    RADY  

^^^ skrýt ^^^
 E-shop
 Diskuse

 Hubnutí
 Nabírání
 Rýsování
 Tréninky
 Cviky
 Výživa a doplňky
 Látky v doplňcích
 Jídelníčky
 Recepty
 F-sport Team
 Členové diskuse
 Tabulky
 Seznam všech článků
 Kontakty

     
  Hubnutí Nabírání Rýsování Tréninky Cviky Výživa a doplňky Látky v doplňcích Jídelníčky Recepty  F-sport Team  

Strečink - cesta ke zranění ?

22.2.2005 - Martin - 35225 shlédnutí

Strečink - cesta ke zranění ? - Jak správně používat strečink a jak se správně rozcvičit.
Jak správně používat strečink a jak se správně rozcvičit.


 Ptejte se na FB,  odpovídáme do 24hodin!


Strečink se poslední dobou nějak zaměnil s rozcvičením. Protože to přináší jistá rizika rozhodl jsem se napsat tento krátký článeček. Abych posunul věci tam kam patří.

Strečink před silovým tréninkem totiž zhoršuje váš výkon při cvičení a navíc zvyšuje riziko poranění. Na toto téma bylo provedeno několik studii a všechny potvrdily, že při strečinku před cvičením, jsou pak podávány horší výkony. Dále několik srovnávacích studií potvrdilo souvislost mezi zraněními a strečinkem před cvičením. Tyto studie jen potvrdily zkušenosti, které se tradovaly pod slovy "nejvíc zranění vzniká při protahování".

Tim nechci říct, že strečink je špatná věc, jen se bohužel špatně používá. Strečink napomáhá k dosažení většiho pohybového rozsahu což je v mnoha sportech nesmírně důležité. Jenomže stejně jako byste měli trénovat naplno teprve až se zahřejete, tak i strečink byste měli dělat až se zahřejete ! U strečinku na studeno hrozí stejné poškození jako u posilování nastudeno, může dojit k mikrotraumatum ve svalech a úponech.

Použití strečinku jako rozcvičení je tedy extrémně nebezpečné, protože způsobite-li si mikrotrhliny před zvedáním těžkýh váh, koledujete si o vážné zranění prohloubením těchto mikrotrhlin.

Správné rozcvičení je tedy - pomalé pohyby ne v plném rozsahu s nízkou váhou. V praxi buď prostě začnu cvičit s středí váhou (cca 50% max) jen tak lehce pár pohybu. Pak přidám trošku váhy a trošku na rozsahu a čekám až se svaly prokrví. Pak dám 80% váhy a už plný rozsah. Teprve až jsem plně prokrvený a zahřáty nasadím maximální váhy a plnou dynamiku.
Druhý způsob je ještě opatrnější a to je pomalé roztahnuti jako v těláku na základce. I v tomto případě to chce v klidu rozhýbat tělo lehkými pohyby tak dlouho dokud se narozdýcháte a neprokrvi se vám svaly a nezahřeji klouby.

A ten strečink si nechte na konec nebo tréninku kdy jste zahřáti, ale né ještě zničení.


   Členové diskuse Tabulky Seznam článků na F-sportu Sitemap  Kontakty