ČLÁNKY    E-SHOP      Hubnutí  Nabírání  Rýsování  Tréninky  Cviky  Výživa a doplňky  Látky v doplňcích  Jídelníčky  Recepty  Tabulky  Ostatní...   

Protein - vše co o proteinech potřebujete vědět

8.9.2020 - Martin - 267390 shlédnutí
Protein - vše co o proteinech potřebujete vědět - Protein, WPC vs CFM - rozdíly mezi jednotlivými druhy proteinů a aminokyselin, vysvětlení všech pojmů. Z čeho se proteiny skládají. Může protein obsahovat BCAA? Návod jak proteiny správně používat. Nově i jak kombinovat proteiny s Aminokyselinami a Gainery.

Protein, WPC vs CFM - rozdíly mezi jednotlivými druhy proteinů a aminokyselin, vysvětlení všech pojmů. Z čeho se proteiny skládají. Může protein obsahovat BCAA? Návod jak proteiny správně používat. Nově i jak kombinovat proteiny s Aminokyselinami a Gainery.reklama:
IMUNITA


Internetový obchod F-sport.cz Vám nabízí spoustu doplňků pro hubnutí, velké svaly, tvarování postavy, pro zdravou stravu, vitamíny, minerály a také pomůcky pro cvičení.
  (klikni zde pro vstup do eShopu)Stránky www.F-sport.cz obsahuji velké množství článků na téma proteiny. Napoprvé se to může zdát nepřehledné, ale je to snadné. Ze začátku si stačí přečíst hlavní články s proteiny a teprve, když Vás to chytne, se můžete začíst do těch podrobnějších, abyste věděli, nejen JAK PROTEINY vybírat, ale i JAK je používat a PROČ to tak funguje.PROTEINY HLAVNÍ INFORMACE


Proteiny jsou základní stavební látkou lidského těla, zejména pro svalovou hmotu. Proteiny se kolem nás vyskytují ve velkém množství forem, které mají rozdílný vliv na funkce lidského těla. V tomto článku se pokusím moc neodbočovat do detailů a seřadit dostupné formy proteinů dle důležitosti pro náš vzhled a podle vlivu na lidské tělo od základů, až po ty nejdražší formy proteinů.

V našem E-shopu najdete proteiny - široký výběr za skvělé ceny.PROTEINY A HUBNUTÍ


Kdo hledá nejlepší protein pro hubnutí, může kliknout na stejnojmenný článek. Ve zkratce - PROTEIN NEVYBÍRÁME PODLE OBRÁZKU NA OBALU! I protein s kulturistou (I CFM WHEY 100) je perfektní pro hubnutí! Hlavní je vždy správné složené a potřebná kvalita.PROTEINY A JÍDLO


Proteiny umí tělo, za určitých okolností, využit i jako zdroj energie. Existuji teorie, že toho lze využit, jako speciální diety pro hubnutí - více o tom v článku Proteinová dieta - ketóza, nízkosacharidová dieta a CKD. Za běžné situace je ovšem třeba, aby tělo mělo celý den pravidelný přísun energie, jinak, když mu dojdou sacharidy, začne spalovat bílkoviny - vaše svaly nebo drahé proteinové drinky. Proto základem pro nabraní svalové hmoty, ale i udržování a správnou regeneraci je jedno jídlo, s přiměřeným množstvím sacharidů, co 2 až 3 hodiny. Sacharidy - vše co o nich potřebujete vědět.

Základním a přirozeným zdrojem bílkovin je obyčejné jídlo. Nejlepším zdrojem plnohodnotných bílkovin je pro svou komplexnost maso. Při pravidelném příjmu masa je zajištěno, že vám nebude chybět žádná z aminokyselin, jenom je si třeba, z pohledu diety, dávat pozor na tuky. Rostlinné zdroje jsou na tom sice lépe s tuky, ale hůř s komplexnosti aminokyselin a se stravitelnosti. Mnoho oblíbených rostlinných zdrojů nedokáže lidský zažívací trakt dostatečně efektivně využit. Například na baličku se sojovým masem je uvedeno sice docela dost proteinů, ale většinu z nich nestrávíte. Další nevýhodou je, že rostlinná strava vám nezajistí příjem všech aminokyselin a bude-li vašemu tělu chybět i jen jediná aminokyselina, růst (případně regenerace) se zastaví. To co jsem napsal neznamená, že by rostlinné zdroje byly špatné - to ne, ale musí být stejně doplněny masem. Dalším známým zdrojem jsou vejce a mlíko. Vejce jsou velmi oblíbená - pozor jenom na cholesterol obsažený ve žloutku. Mléko zase někdo nestráví - záleží jak je citlivý na laktózu, někdo mléko může bez problému a někdo má na laktózu rovnou alergii. Mléčné výrobky (jogurty, sýry…) jsou dalším vynikajícím zdrojem mléčných proteinů, v této formě jsou pro člověka lépe stravitelné a dokonce pomáhají zlepšovat zažíváni.


PROTEINY MNOŽSTVÍ


Dostatečný příjem proteinů je klíčový nejenom pro chlapy, kteří chtějí být mohutní, ale i pro křehké dívky, které chtějí mít pevnou postavu, na které se nebude vše jen třepat. Navíc je to právě svalová hmota, která pálí tuk (viz článek Jak a kudy mizí tuky z těla).

Neměl by být problém denně přijmout 90-120g proteinů formou jídla pro muže a 70-90g pro ženy, ale pro nárůst svalové hmoty se běžně používá množství 170-210g pro může a 90-120g pro ženy. A zde přichází na řadu doplňky výživy, z nichž nejdůležitější je dobrý protein (gainer).


PROTEINY KVALITA


biologická hodnota proteinu - BV

Tato hodnota vypovídá o schopnosti bílkoviny přispět ke stavbě svalové hmoty. Aby bílkovina tuto schopnost měla je zapotřebí, aby její biologická hodnota byla vyšší než 70. Zde je malá tabulka těchto hodnot.

zdrojbiologická hodnota
 
vejce100
mléko93
rýže86
ryby75
hovězí75
kasein75
kukuřice72

stravitelnost proteinu

Tato hodnota vyjadřuje, kolik aminokyselin z daného proteinů je schopno vůbec se dostat do oběhu a ke svalům. Tato hodnota je závislá na zdroji, jeho kvalitě a zpracování. V reálu je pak tato hodnota důležitější než biologická hodnota, protože jestliže má něco vysokou biologickou hodnotu, ale já z toho strávím jen třetinu, výsledek je slabý. Proto úplně konečným a nejdůležitějším činitelem jsou praktické zkušenosti.


PROTEINY TECHNOLOGIE VÝROBY


sušené proteiny

Takovou nejsprostší formou proteinů jsou sušené proteiny. Výrobce prostě vezme mléko, syrovátku, vejce (co ho napadne) - a usuší to. To je k vidění v Makru nebo Tescu jako sušené mléko, vejce a používá se to při vaření, za syrova je to prakticky nestravitelné. Pro fitness účely, jako proteiny jsou nepoužitelné.

sušené proteinové koncentráty WPC

O krok lepší metoda výroby proteinů odstraní z sušeného základu část tuků a cukrů. Tak vznikne proteinový koncentrát, většinou s dost vysokým obsahem proteinů. Tyto proteiny jsou bohužel stále nestravitelné nebo velmi těžce stravitelné, protože takto jednoduše vyrobené proteiny zkoncentrují totiž nejen proteiny, ale i veškeré odpadní látky a nečistoty! Ty zhoršuji trávení a vyvolávají v těle různé nechtěné reakce, tělo se brání , hůř tráví a navíc proteiny navázané na další nečistoty mnohdy ani nejdou strávit. I samotné vazby mezi aminokyselinami jsou velmi dlouhé a složité.
Pro fitness účely, jako proteiny jsou nepoužitelné. Přesto se dnes skvěle prodávají, protože se díky nízkým výrobním nákladům dá hodně investovat do reklamy. A dost lidí to bohužel neví a tak kupuje dobře propagovaný, ale levně vyrobený, podřadný produkt.

chemicky filtrované proteiny

Hned úvodu, někteří výrobci označují sušené koncentráty jako filtrované (oni tím myslí, že něco odstranili = filtrovali), ale slušní výrobci tím mysli nejstarší účinnou metodu filtrace - iontovou metodu.
Při té se chemicky na médium navážou proteiny, zbytek se odstraní a pak se zpětně proteiny uvolňuji z média tentokrát už bez nečistot. Takto filtrované proteiny od sušených koncentrátu poznáte už podle ceny. U levných filtrovaných proteinů se stává, že chutnají umělé, je to dáno právě technologii výroby. Dražší proteiny tuto pachuť umí přebít příchuti. Tyto proteiny byly před cca 20ti lety nejrozšířenější, představuji rozumný kompromis mezi cenou a kvalitou, ale dnes už se moc nevyrábí. Nevýhodou je, že často jsou odfiltrované i zdravé nutrienty.

křížově mikrofiltrované proteiny - CFM

Cross Flow Microfiltration
Táto technologie je první ze šetrných technologií. Jedná se o mechanické čištění proteinů na speciálních, mikrotechnologii vyrobených, keramických deskách, které na sebe navazuji nečistoty a postupně zanechávají jen čistý protein. Tato technologie má tu výhodu, že proteiny se nedostávají do styku s žádnými chemickými médii a ponechává si více svých přírodních vlastností. I chuťově jsou takto vyrobené proteiny mnohem lepší. Nevýhodou je vyšší cena takto vyrobených proteinů. Cena CFM filtrace se i díky masivnímu použití časem přesunula z kategorie drahých do cenově dostupných. Přesto se dnes některé kvalitní CFM proteiny cenově blíží draze propagovaným koncentrátům. A myslím, že má smysl připlatit 50Kč na kilogram a mít kvalitní a funkční produkt.
Doporučuji kvalitní, CFM filtrovaný dokonce instantní protein s dobrou chutí - I CFM WHEY 100 (a jsou tam potom i levné sáčky pro doplnění dózy)

ISO proteiny

Takto se většinou označuji proteiny filtrované moderními metodami a to za studena. To zaručuje nejen vysokou čistotu a stupeň "rozložení" proteinů na jedné straně, ale zároveň i vysokou míru přirozenosti výsledného produktu s vysokým obsahem původních nutrientů - proteiny takto dosahuji velmi vysoké BV (biologické hodnoty).

hydrolyzáty

Proteiny rozbité na kratší vazby až aminokyseliny pomoci dvou metod a to buď vařením v kyselinách anebo enzymaticky. U hydrolýzy je důležitý její stupeň. Je to vlastně míra profiltrování. Aby protein byl opravdu kvalitní a hydrolyza plnila smysl zvýšení kvality, měla by být aspoň 32. Takové proteiny se označuji jako Hydro32. Seznam Hydro proteinů najdete zde.


Samozřejmě proteiny v každé z těchto kategorii mají různou kvalitu, záleží na poctivosti výrobce. Běžně se dnes pro potřeby kulturistiky a fitness (pro nabírání i hubnutí) používají proteiny filtrované jako CFM anebo ISO. Dnes už se dají koupit za rozumné peníze. Sušené koncentráty většinou používají vzpěrači (při příjmu okolo 4g na 1kg) a osoby s železným žaludkem.


PROTEINY ZDROJE SUROVINY


Nejpoužívanějšími zdroji pro výrobu proteinů jsou syrovátka, kasein, mléko, vejce, maso a sója. Dnes se pro výrobu používají hlavně syrovátka, hovězí odřezky, kasein a sója.

syrovátka (whey)

Má sama o sobě nejvyšší index využitelností = nejvíc se z ní dostane až do svalů a je velmi rychle a bezproblémově stravitelná. Proto se používá hlavně přes den a po tréninku. Náhlý příjem 30g vysoce kvalitních proteinů dokáže tělo okamžitě přepnout do anabolického stavu. Jistou nevýhodou může být rychlá vstřebatelnost na noc, tělo syrovátku spotřebuje i při spánku za cca 5-7hodin a pak může nastat katabolický stav až do dalšího jídla. Tuto mezeru lze buď neřešit (má to své opodstatnění+stejně jste večeřeli), anebo řešit zhruba třemi způsoby. V noci se probudit a vypít další koktejl. Používat na noc kasein. Najíst se na noc "delších" bílkovin ze stravy. Syrovátka je tímto nejlepším zdrojem pro aminokyseliny a další speciální produkty.

hovězí maso (beef)

Spolu s nástupem kvalitní hydrolýzy a snížením ceny beef proteinu se opět dostaly na výsluní zájmu. Obsahuji jiné aminokyselinové spektrum a také látky, které přispívají k růstu. Některým lidem tedy právě tyto proteiny sednou lépe než syrovátkové.

kasein (caseine)

Má nižší index využitelnosti a mnohem delší dobu trávení, to je naprosto nevhodné po tréninku, kdy je zapotřebí přijmout rychle co nejvíc proteinů. Ale pozor, stejně tak se nehodí na noc, pokud na těžké trávení budete reagovat zhoršeným spánkem. Je třeba zjistit, jak na kasein reagujete. Přes den na doplnění bílkovin lze kasein používat.
Speciální článeček o nočních proteinech najdete zde - článek Noční protein.

mléko (milk)

Tyto se dnes už moc nepoužívají, mlíko má totiž hodně špatný index využitelnosti a někteří lidé ho nestráví/nevyužijí vůbec.

Vejce (Egg)

Objevuje se zřídka, ale někteří borci mají tento zdroj v oblibě. Všeobecně je využitelnost vaječných proteinů vyšší než mléčných, ale pořad o hodně nižší než syrovátky a kaseinu.

sója (soy)

Sója má všeobecně velmi nízký index využitelnosti a pro nabírání svalových objemů je přímo nevhodná. Využít se dá pro redukční diety, pro ženy. Při redukčních dietách se právě kvalitní sojové proteiny postarají o udržení svalového tonusu a tím pěkné postavy. A zároveň se po nich snad ani nedá přibrat do tuků. Sója je nevhodná pro může, protože obsahuje látky podobné estrogenům a má vliv na menší produkci testosteronu.

směsi různých zdrojů

Na ty obzvlášť pozor, dle mých subjektivních pocitu to není šťastné řešení. Výrobci sice tvrdí, že komplexnost a vyváženost především. Ale na druhou stranu jiná situace vyžaduje jiný protein a zde směsky umí převzít vždy vlastnost toho nejhoršího obsaženého proteinů. Například kdybych smíchal čistou syrovátku a sušený bílek tak výsledek bude špatně stravitelný a převezme většinu vlastností toho horšího zdroje. Takže je sice pravda, že ve směsi syrovátky a mléka syrovátka o kousíček zlepší a zrychlí strávení mléčného proteinů, ale mnohem spíše ten mléčný zabrzdí a znehodnotí tu syrovátku.


PROTEINY A AMINOKYSELINY


Mnoho lidí si myslí, že protein obsahuje aminokyseliny, BCAA a podobně. Ale je to složitější, protože tyto aminokyseliny jsou "svázaný" v dlouhém řetězci proteinu a nefunguji stejně, jako, kdyby byly rozděleny na velmi krátké řetězce nebo dokonce jednotlivé aminokyseliny. Podrobně je to popsáno v článku Aminokyseliny - vše co o nich potřebujete vědět. Zde jen krátce hlavní pojmy.

di-tri peptidy - aminokyseliny

Toto by měly obsahovat až klasické kvalitně udělané aminokyseliny. Di- a tri-peptidy, nebo-li dvojité a trojité vazby aminokyselin. Jedná se o proteiny rozložené až na řetězce dvou či tří aminokyselin. V této formě mají aminokyseliny velmi výrazný a rychlý účinek na anabolické procesy v organismu. V praxi se používají pro povzbuzení růstu (ne jako stavební látky, na to jsou právě proteiny a jídlo).

separované, volné free aminokyseliny

Doplňky výživy skládající se z volných aminokyselin využívají specifických vlastností jednotlivých aminokyselin. Předpokladem jejich dobrého účinku je vysoká čistota a nulová příměs jiných aminokyselin - tedy nelze je smíchat s proteinem a zachovat plnou účinnost! Pokud tedy někdo deklaruje, že protein obsahuje BCAA nebo Glutamín, jedná se o zavádění. Protože dané aminokyseliny sice protein obsahuje, ale ve složitých vazbách a nemá to tedy nic společného s BCAA či dalšími produkty na bázi krystalických free aminokyselin!

Nejznámější formou jsou BCAA tj. volně větvené aminokyseliny - je to směs tři aminokyselin (Leucin, Isoleucin a Valin), které tělo přímo využívá při svalové činnosti Každá samostatná aminokyselina má svůj specifický úkol a příjme-li ji člověk dost musí se nějak projevit. U nás jsou běžně k dostání i L-glutamin, L-carnitin, L-Arginin, L-Ornithin, L-Lysin a L-Leucin.

aminokyselinové spektrum

Častý dotaz je na aminokyselinové spektrum, jakoby se z toho dalo něco zjistit - ale nedá. Aminokyselinové spektrum vždy odpovídá původní surovině, ze které se protein začal filtrovat. Všechny syrovátkové proteiny mají tedy podobné spektrum. Jiné spektrum mají směsky - protože pokaždé obsahuji jinou směs proteinů. Sledovat to má význam u rostlinných proteinů, kde hrozí, že by spektrum bylo neúplné, tak se míchají různé rostlinné zdroje, aby byl výsledek komplexnější.


PROTEINY SHRNUTÍ


Sami vidíte, jak zavádějící je tvrzení, že protein nebo mléko obsahuje BCAA (i s takovým argumentem jsem se setkal). Ano, každý nadřazený zdroj obsahuje ty jednotlivé prvky, ale aby fungovaly tak, jak píšou v časopisech musí být izolovány - a čím kvalitněji, tím lépe.

Proto je důležité vystavět kvalitní dietu od základu jako pyramidu:
1 patro: jídlo
2 patro: proteiny (gainery)
3. patro: aminokyseliny a další základní prostředky (creatin, glutamin, carnitin, hmb, kofein, guarana…)
4. patro: třešničky na dortu Arginin, Ornitin, tribulus a další superspeciální látky.
Tuto pyramidu je třeba dodržovat už proto, že bez dostatku zdrojů a správné diety, ty třešničky vůbec nemají ani šanci vám zabrat.PROTEINY DÁVKOVÁNÍ


Dalším důležitým aspektem je dávkování - vždy je důležité, aby dávka byla účinná! Nemá cenu do sebe 60 dnů tlačit protein v dávce 15g denně, když to nic nebude dělat. Buď se smiřte s tím, že minimální dávka je 30-60g denně, nebo to vůbec nekupujte! (to platí pro kluky a chlapy, ženy a starší lidé můžou používat poloviční dávku) Po světě běhá spoustu lidí, kteří tvrdí, že to a to nefunguje, ale ono to z 95% funguje, jenom ti lidé to nebrali tak, jak měli.
Správná dávka proteinu obsahuje 30 až 40g bílkovin. Dávka se tedy liší podle koncentrace proteinu. Pro výpočet můžete použít naší Kalkulačku pro dávkování proteinu a gaineru.


KOMBINOVÁNÍ PROTEINŮ S AMINOKYSELINAMI ČI GAINERY


Nemá smysl míchat dohromady protein, gainer, amina najednou - je účinnější každé brát samostatně v tu správnou dobu.

Gainery jsou jen formou proteinů, nebudu se rozepisovat samostatně, požívají se podobně jako proteiny, když chcete doplnit i energii. Jak dávkováni proteinu sladit s gainery najdete v článku GAINERy a PROTEINy.

Jak sladit proteiny s aminokyselinami a to napíšu zde:
Mít i amina i protein je dobré a nakonec to NENÍ DRAŽŠÍ než mít jen protein nebo jen amina. Vždy se totiž bere buď jen dávka proteinu (gaineru) nebo dávka aminokyselin a to podle potřeby.

Zvykem je, že ráno mezi snídani a svačinu se dává protein, mezi další jídla aminokyseliny (vždy nejlépe doprostřed doby mezi jídly). Podle rozpisu potréninkové suplementace viz článek Potréninkové doplnění sacharidů buď amina nebo protein. Na noc se častěji používá protein, ale i zde se dají brát amina.

Celé se to volí podle tohoto klíče. Amina obsahuji jen bílkoviny (a vzhledem k dávce méně) funguji tedy jako nastartování anabolických procesů růstu a zabrždění katabolismu (rozpadu svalů) s jejich pomoci tedy umožníte (v kombinaci s jídlem a dalšími doplňky) neustálý růst svalů.

Proteiny mají podobně anabolický a antikatabolický vliv, ALE jeho anabolický vliv záleží na čistotě a rychlosti vstřebání, je tedy méně prudký. Ale zato obsahuje více bílkovin a i další nutriční zdroje. Je tedy podobnější jídlu. Nejlepšího výsledku se tedy dosahuje právě střídáním proteinu a aminokyselin během dne. Klidně třeba i na střídačku.


DOPORUČENÉ PROTEINYInstant CFM Whey Protein 100 Professional Explomax
  3000 g  1199Kč


BestSeller - nejvíc se prodává Protein cca 75% Špičkový plně INSTANTNÍ CFM metodou za STUDENA vyrobený WHEY protein nejvyšší kvality. Nepění, lze snadno rozmíchat i lžičkou, má jemnou konzistenci a samozřejmě je i snadno stravitelný a tím více využitelný v organismu..Instant CFM Whey Protein 100 Professional Economy Explomax
  1500 g  599Kč

  Při odběru více kusů je v E-shopu lepší cena!

BestSeller - nejvíc se prodává Protein cca 75% Špičkový plně INSTANTNÍ CFM metodou za STUDENA vyrobený WHEY protein nejvyšší kvality. Nepění, lze snadno rozmíchat i lžičkou, má jemnou konzistenci a samozřejmě je i snadno stravitelný a tím více využitelný v organismu..Gourmet Whey Protein 100 Explomax
  2250 g  899Kč

  Při odběru více kusů je v E-shopu lepší cena!

BestSeller - nejvíc se prodává NOVÝ LAHODNÝ PROTEIN Gourmet CFM Whey professional pro ty, kdo umí ocenit lahodnou a krémovou chuť.Whey Pure Fusion Amix
  2300 g  1142Kč

  Po přihlášení uvidíte v E-shopu ještě lepší cenu!

Protein cca 75%. Vysoce kvalitní protein s delikátní plnou chutí bez aspartamu. Obsahuje 75% čistých bílkovin, sestavených ze za studena vyrobeného syrovátkového koncentrátu (WPC) a syrovátkového izolátu (WPI) vyrobeného metodou CFM – Cross-Flow Microfiltration. Je lépe stravitelný díky obsaženému multi-enzymovému komplexu DigeZyme!96% Beef Protein Fitco
  2250 g  965Kč


BestSeller - nejvíc se prodává Protein 96% Nejmodernější technologie a vyspělé bioinženýrství 21.století nám už dokáže zpracovat i hovězí protein. A to ne jen tak ledajaký. Žádný tuk, žádný cholesterol , žádná laktóza. Jen čisté 100% hovězí bílkoviny, 100% příroda, žádná chemie.Syrovátkový protein 80% neochucený NutriStar
  1000 g  369Kč


BestSeller - nejvíc se prodává Syrovátkový proteinový koncentrát cca 83% (WPC - GF) (získaný technologií CFM a UF).


Poznámka: Časem se některý z produktů může stát neaktuální. Odkaz nebude fungovat nebo bude zboží staženo. Napište mi to potom prosím mailem na f-sport@f-sport.cz . Děkuji

Dávkování je u všech proteinů víceméně stejné: Bere se dávka na noc a dopoledne mezi jídly. V případě, že nemáte speciální doplněk po tréninku, lze použit protein. Každá dávka by měla obsahovat cca 30-40g bílkovin pro muže a 20-30g bílkovin pro ženy (viz kalkulačka správné dávky proteinu Kalkulačka pro dávkování proteinu a gaineru).
Proč doporučujeme zrovna tyto proteiny se dočtete v článcích:
Proteiny - co dnes nejlépe koupit pro ochranu svalové hmoty,
Nejlepší protein pro hubnutí.
Další nabídka proteinů v našem E-shopu.


DOPLŇKY - související článkyKonkrétní účinné látky v doplňcích výživy.

Seznam všech doplňků (v diskusi)

Zhubnout - co dnes nejlépe koupit pro hubnutí

Proteiny - co dnes nejlépe koupit pro ochranu svalové hmoty

Nejlepší protein pro hubnutí

Spalovač tuků - jak brát silné stimulanty pro hubnutí i před tréninkem

Velké svaly - jaké fitness doplňky stravy dnes nejlépe koupit.

Gainer a Protein - návod jak brát gainer a protein pořádně

Fitness doplňky výživy před tréninkem

Jaké doplňky nejlépe brát po silovém tréninku

Výživa - shrnutí pro všechny

Vitamíny a Minerály


Tabulky Seznam článků na F-sportu Sitemap  Kontakty