Nejoblíbenější je pro hubnutí klasická kombinace:
1/ Stimulační spalovač tuků
2/ Protein
+ se dá vzít L-carnitin (150dávek, tj 75 dnů za 300Kč je velmi levné)
Protein je velmi kvalitní, CFM filtrovaný a chutný. Dobrá stravitelnost proteinu je důležitá, protože protein silněji působí, méně zatěžuje organismus a
neutracíte za bílkoviny, které pak ani nestrávíte.
Proto se volbou č.1 i pro hubnutí stal kvalitní protein s kulturistou na obrázku, a ne nekvalitní s štíhlou slečnou na obrázku.
Protein se bere většinou 2x denně pro podporu spalování, ochranu svalového tonusu a zlepšení diety.
A to dopoledne mezi jídly a na noc. Případně i po silovém cvičení. Stimulační spalovač se bere každodenně, vždy ráno na lačno a odpoledne na prázdný žaludek.
Pokud ten den cvičíte, stačí jednu z dávek přesunout před cvičení. L-carnitin se bere společně se stimulačním spalovačem. Výrobci by to i rádi spojili,
ale Carnitin, aby byl kvalitní musí být tekutý, kapsle jsou zase levnější pro stimulační spalovač - a to nejde technicky spojit.
Cvičení hned po ránu, na hladovo, na lačno, je docelá častá rada jak zaručeně zhubnout. Pojďme se trošku podívat, co se při tom vlastně děje a zda to má smysl.
Hodně lidí z toho má dobrý pocit, cíti hlad a cítí se nabuzení. Toto jsou ovšem jen obranné povzbuzující reakce lidského těla, které se snaží přežít.
Když si useknete ruku, tak se také tělo probere a bude regovat potlačením bolesti a zvýšenou aktivitou, přesto to asi není dobré.
Pokud cvičíme s vypleněnými zasobami glykogenu ve svalech a tento se nemá odkud doplňovat, dochází k vysokému vyplavování kortizolu.
Kortizol je katabolický hormón, který začne štěpit svaly a dochází tak ke složité reakci končící "spálením svalů".
Je to prastarý mechanismus, kterým se organizmus snaží v naprosto kritické situaci za každou cenu zachránit.
A to i za cenu jinak vzácné svalové hmoty. Zde je třeba si povšimnout, že tukový metabolismus ještě v klidu odpočívá.
Takže je to mimochodem i rozbourání tisíců diet a metod založených na hladovění a pohybu na lačno.
Přesně tahle situce nastane, pokud tělo během noci spálí veškeré zásoby energie, které má po ruce (svaly a játra) a ranní trénink rychle dorazí zbýtek zásob.
Prázdný žaludek dále metabolicky podporuje vyplavování kortizolu jakožto další signál nouzové situace. A to také není dobré.
Akceptovat by tedy šlo pouze malé ranní rozcvičení, které by tak akorát dorazilo zbytek zásob energie a probralo metabolismus.
Toto se dá využit k lepšímu využití snídaně a případných ranních doplňků (při troše šikovnosti se tak po spánku dá suplementovat podobně jako po tréninku).
Zároveň se takto zlepší regenerace díky prokrvení svalů, čimž dojde k jejich vyčištění.
Ale pozor, nesmí dojit k vyplavení kortizolu, tedy nesmí se makat přes zásoby glykogenu, tedy opravdu jenom krátké rozcvičení.
Dalším problémem tvrdého ranního tréninku pak je, že místo potréninkové regenerace dochází jen k pomalemu návratu do anabolického stavu
a k velmi složitému čištěni organizmu od splodin po ničení svalové hmoty a pálení "nevhodného paliva".
Výsledkem takového ranního tréninku je pak mnohonásobně zvýšena potřeba minerálů, vitamínů, zejména tzv. Antioxidantů. Ale i bílkovin a sacharidů.
Paradoxně tedy cvičeni ráno na lačno nepřináší žádný užitek, naopak přináší jen nevýhody.
Pro ty, kteří cviči ráno z časových důvodu, se da doporučit sníst aspoň trochu, zejména pak směs kratších a delších sachrů. Lze použit ovesnou kaši nebo musli tyčinku.
Ostatní raději cvičte později až naberete sílu a proberete se i metabolicky. Trénink s plným nasazením znamená lepší výsledky při formování postavy !