ČLÁNKY    E-SHOP      Hubnutí  Nabírání  Rýsování  Tréninky  Cviky  Výživa a doplňky  Látky v doplňcích  Jídelníčky  Recepty  Tabulky  Ostatní...   

Aspartam, Éčka a sladidla

8.4.2014 - Martin - 11182 shlédnutí
Aspartam, Éčka a sladidla - Aspartam, Éčka a sladidla - jsou opravdu tak zlé, jak se všude píše?

Aspartam, Éčka a sladidla - jsou opravdu tak zlé, jak se všude píše?reklama:
L-carnitin pro spalování tuků jen 1,2Kč na dávku. Balení obsahuje 150 dávek po 1000mg L-carnitinu


Internetový obchod F-sport.cz Vám nabízí spoustu doplňků pro hubnutí, velké svaly, tvarování postavy, pro zdravou stravu, vitamíny, minerály a také pomůcky pro cvičení.
  (klikni zde pro vstup do eShopu)Aspartam, Éčka a sladidla jsou dnes mnohde špiněné jako největší jed století. Přitom Aspartam je jediné dlouhodobě používané sladidlo. Aspartam byl rozsáhle a opakovaně testován a paradoxně je tak dnes jediným sladidlem, kterému se rozsáhlými testy nic neprokázalo (viz níže). Pojďme se tedy podívat, jaké jsou reálné informace za tou opravdu velkou hromadkou mediálního humbuku.

Sladidla a éčka bych, v kontextu toho, jak jsme doopravdy trávení, mnohdy násilím, bez možnosti si vybrat, nebral tak žhavě.
Hlavní je staré heslo - všeho s mírou.


Pro lepší orientaci v celkovém "trávení" člověka a poměru důležitosti sladidel k jiným problémům, jsem to zpracoval graficky.

 Aspartam a Éčka

Aspartám byl na základě velkého finančního tlaku opakovaně testován s cílem dokázat, že je škodlivý.

Na základě tohoto tlaku v úrovní mediální přechází výrobci na jiné (dražší a licencované) sladidla viz dole.

Proto jsme i my logem Aspartame Free označili výrobky neobsahující E951 - Aspartam.
V E-shopu je připravená speciální sekce s doplňky stravy bez Aspartamu.

Panika okolo E951 - Aspartam:
Wikipédie: Aspartam je jedno z nejznámějších umělých náhradních sladidel. Používá se už od roku 1983. Je asi 200× sladší než sacharosa,[1] bez chuťově výrazných vedlejších pachutí. Na trhu se objevuje pod různými obchodními značkami (nejznámější je asi NutraSweet, dále pak Canderel, Equal, Fansweet, Irbis). Jeho dopady na zdraví jsou předmětem sporů a spekulací. Na potravinách bývá označován jako Aspartame, APM nebo E951.
Další důležité informace si můžete načíst na wikipédii /nebudu to sem zbytečně kopírovat) - jen ještě krátce:
Aspartam je dipeptid, který je složen ze dvou aminokyselin (L-asparagové a L-fenylalaninu) jako metylester, které se běžně vyskytují v bílkovinách v přírodě.

Zdroj: Wikipedia.org - Aspartam. Povšimněte si, že i na wikipédii maji nejodvažnější tvrzení o škodlivosti chybějící zdroj.

Nebezpečný tam pro některé osoby může být fenylalanin (jinak zcela přírodní látka), ale to je stejné jako, že pro alergika je nebezpečený oříšek, sója nebo krevety.
Aspartam nebyl i přes velké finanční tlaky výrobců moderních sladidel stále zakázán. Je totiž chutnější a myslím, že dokud se CocaCola nenaučí dělat nápoje bez Aspartamu, tak ani zakázán nebude ;-) Sami si všimněte, že zatím výrobky slazené stévii obsahuji i další sladidla.


Odkazy:
Wikipedia.org - Aspartam
FDA povolení (ag, pdf)
FDA názor Jul 17, 1987
Aspartame: a safety evaluation based on current use levels, regulations, and toxicological and epidemiological studies.Katalog Éček je dobře míněným způsobem, jak látky přidávané do jídla hlídat. Takto hlídané látky lze určitým způsobem zakázat a mít pod kontrolou. Mnohem větším problémem je tvořivost výrobců a látky nekatalogizované jako Éčko -těch bylo zakázáno mnohem více. Jenže bohužel tlak médií (financovaný výrobci modernějších sladidel) udělal z Éček synonymum zla - a tím teprve zlo způsobil. Výrobci začali ve velkém buď označovat přísady jinak anebo je raději chemicky pozměnili (což může mít ještě větší následky).
Mánie kolem Éček dala vzniknout stránkám, které jsou vytvořeny jen za účelem umístění reklamy a dále tuto mánii přikrmuji. Ovšem pokud trochu pohledáte, zjistíte, že ani rozsáhle vědecké studie jim nic neprokázaly, jen například možný vliv na pozornost dětí do 7let. Podle stejné logiky je tedy třeba káva mnohem nebezpečnější (a opravdu ano, kofein je dost silná droga).

Například panika okolo E110:
Taková stránka například velmi opatrně píše o E110: Žluť SY je chemicky odvozena od látky Sudan I, což je prokázaný karcinogen a může se ve žluti objevit jako nečistota.
Ano a kdyby se tam objevil isotop stroncia, tak by to také bylo radioaktivní . Navíc tyto stránky obsahuji tzv cyklické odkazy. To znamená, že nikam nevedou. Když na ně klikáte tak se přes podobné stránky dostanete zase zpět. Nikdy se na žádné seriózní studie neproklikáte - stránky na to spoléhají.
Serioznější wikipédie už píše jen "Although there are reports it can induce an allergic reaction, this is not confirmed by scientific research.[3]" U věty nahoře (která je z Wikipédie ukradená) je uvedeno, že to je bez citace, což už cool stránka "zapomněla" napsat - naopak snaží se vzbudit dojem, že pro své tvrzení má odkazy - a nemá.

E110 je nyní pouze ve stádiu "neprokázaný vliv na hyperaktivitu" - jak se lze dočíst ve wikipédii.

Například panika okolo E124:
Naposledy co jsem byl donucen hledat "zlé Éčko E124", tak byla dle seriozních studií látka potencionálně rakovinotvorná při znečištění nad 3% a dávkování cca 2000x nad normál. Při znečištění 2% a 0% látka RAKOVINOTVORNÁ NEBYLA!
I pitná voda se znečištěním nad 3% může být rakovinotvorná a při množství 2000x nad normál by i zabila.

E124 je oficiálně zcela neškodná.

Samotný katalog Éček obsahuje stovky látek, zatím byly zakázané 2, a to ne kvůli rakovině, ale kvůli ovlivňování pozornosti dětí - a to umí i kostkový cukr nebo zcela legální kofein.

V ČR i EU je placeno opravdu mnoho lidí za to, že zjišťuje i minimální možnost nezávadnosti a když takovou možnost zjistí, tak se BEZ MILOSTI ZAKAZUJE.
A pokud se něco nezakáže kvůli tlaku nějakého výrobce, tak se to stejně v mainstreamových médiích nedočtete, protože ty žijí právě z peněz inzerentů.

Odkazy:
Wikipedia.org - Acesulfam

V dnešní době jsme zaválení opravdu nebezpečnými látkami. A tak namátkou:Chlor je dnes v zubních pastách, v ústních vodách, používají ho někteři zubaři. Zřejmě dle hesla "Jed v malém množství neškodí ani při častém použití".Rtuť je dnes v očkování proti chřipce i v některých dalších očkováních, toxickou o-rtuť v "eko"žárovkách si mnozi kupuji dobrovolně.

odkazy:
Wikipedia - Toxicita rtuti
Zoznam zdravotnických zariadení - Nebezpečná ortuť
Yotube - Žárovky, úsporné, ale nebezpečné!Hliník - Dětem, miminkům i dospělým je v očkování podávan i hliník za účelem zesílení reakce na očkovací látku, výrobce tak ušetří na drahé části vakciny a nažene to levnou hlinikovou soli. Množství hliníku pro děti přesahuje limity až 60x, ale na vakciny je vyjímka - bez vědeckých důvodů.

odkazy:
Nové poznátky o toxických účincích fluoru a hliníku
Hliník a vakcinace
Ochuzený uran byl běžne používan NATO v místech kam mnozi jezdíme na dovolenou - v Jugoslávii.
... a další každodenní chuťovky:

dýcháme toxický mikropopílek z dieselových motorů, jedovaté fenoly z bionafty a voda obsahuje fluor (dohromady s hliníkem velmi toxická sloučenina).

odkazy:
Vzduch zamořují diesely s odmontovanými filtry
Wikipedia- Pevné částice, popílek
? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?

 Sucralosa a Stevie

Lidé, na základě mediálního tlaku, ale volí nové, zcela netestované sladidla. Ovšem ne vždy přírodní a bio znamená i zdravé a bezpečné. O tom nás v nedávné historii mohli přesvědčit dva široce medializované případy.

První je odhalení, že hojně používaná zdravá a ověřená čínská léčivá rostlina je opravdu silně rakovinotvorná. Je to kyselina aristolochová, kterou dlouho používá tradiční čínská medicína, tato se ukazuje být velmi agresivním původcem rakoviny.
Zdroj: Technet.idnes.cz - Bylina tradiční čínské medicíny je horší karcinogen než tabákový kouř.

Dalším příkladem je anglická žena, která se 10 let léčila a nikdo nevěděl z čeho má všechny příznaky a nemoci. Až se náhodou odhalilo, že přírodní korálky, které nosila, měly na sobě i sušené bobule prudce toxické rostliny a paní se tak dlouhodobě dobrovolně trávila.
Zdroj: Huffingtonpost.co.uk [ag]

Ne vždy tedy přírodní znamená zdravý.


Na moderní sladidla jak Stevie nebo Sukraloza ještě tak rozsáhle testy nebyly (a pokud je nezaplatí výrobce aspartamu, tak ani nebudou) - tak bych to také nepřehaněl. Otázkou totiž je, zda Vás Nova a spol opravdu zadarmo chrání anebo jim, jako vždy, jde jen o prachy a o PíáR reklamu na drahou Splendu.
21.12.2014 aktuálně: výtažek stevie je EU zakázan jako sladidlo v prouktech - bez vysvětlení ...odkazy:
Sugar Substitutes: Americans Opt for Sweetness and Lite
Extrémně nebezpečné rostliny.


Diskuse k článku:Tabulky Seznam článků na F-sportu Sitemap  Kontakty