ČLÁNKY    E-SHOP      Hubnutí  Nabírání  Rýsování  Tréninky  Cviky  Výživa a doplňky  Látky v doplňcích  Jídelníčky  Recepty  Tabulky  Ostatní...   

Hubnutí rozšířené mýty a nejčastější chyby

8.3.2005 - Niki - 51221 shlédnutí
Hubnutí rozšířené mýty a nejčastější chyby - Hlavni mýty a chyby při hubnutí podle Niki.

Hlavni mýty a chyby při hubnutí podle Niki.reklama:
ICFM WHEY 100 protein Explomax už od 1170Kč za 3kg


Internetový obchod F-sport.cz Vám nabízí spoustu doplňků pro hubnutí, velké svaly, tvarování postavy, pro zdravou stravu, vitamíny, minerály a také pomůcky pro cvičení.
  (klikni zde pro vstup do eShopu)CO SE KUPUJE NEJVÍC PRO HUBNUTÍ

Nejoblíbenější je pro hubnutí klasická kombinace:
1/ Stimulační spalovač tuků
2/ Protein
+ se dá vzít L-carnitin (150dávek, tj 75 dnů za 300Kč je velmi levné)

Protein je velmi kvalitní, CFM filtrovaný a chutný. Dobrá stravitelnost proteinu je důležitá, protože protein silněji působí, méně zatěžuje organismus a neutracíte za bílkoviny, které pak ani nestrávíte. Proto se volbou č.1 i pro hubnutí stal kvalitní protein s kulturistou na obrázku, a ne nekvalitní s štíhlou slečnou na obrázku. Protein se bere většinou 2x denně pro podporu spalování, ochranu svalového tonusu a zlepšení diety. A to dopoledne mezi jídly a na noc. Případně i po silovém cvičení.
Stimulační spalovač se bere každodenně, vždy ráno na lačno a odpoledne na prázdný žaludek. Pokud ten den cvičíte, stačí jednu z dávek přesunout před cvičení.
L-carnitin se bere společně se stimulačním spalovačem. Výrobci by to i rádi spojili, ale Carnitin, aby byl kvalitní musí být tekutý, kapsle jsou zase levnější pro stimulační spalovač - a to nejde technicky spojit.

Další spalovače tuků najdete zde.

MÝTY A CHYBY PŘI HUBNUTÍ


Rozhodla jsem se přispět taky se svou troškou do mlýna a sebrat na jedno místo několik podstatných informací, které jsem pobrala tady na F-sportu (a nemám je tudíž ze své hlavy). Pokud Vás napadá něco, čím bych mohla tento výčet nejrozšířenějších pověr a nejčastějších omylů, kterých se začátečníci dopouštějí, doplnit, bude jistě ku prospěchu věci, když se o své nápady podělíte :-)

Mýty a chyby

 1. Ovoce je vhodnou potravinou pro hubnutí - NENÍ!
  Ovoce obsahuje hlavně vodu a jednoduché cukry - fruktózu (totéž platí o ovocných šťávách). Jediná výhoda ovoce proti cukrovinkám je v tom, že neobsahuje tuky a naopak v něm je prospěšná vláknina, vitamíny a stopové prvky. Jednoduché cukry obsažené v ovoci jsou pro tělo výbornou surovinou pro výrobu tuků. Fruktóza v nich obsažená totiž umí přejit do tuku okamžitě apokud ji tělo nedokáže využít, pěkně si ji uskladní. Mimo to jednoduché cukry vyvolávají "mlsnou", které je tady věnován zvláštní článek. Nemusíte se obávat, že po vyřazení ovoce budete postrádat vitamíny - v zelenině jich je dostatek a je to právě zelenina, co může (a mělo by) nahradit ovoce v jídelníčku. Pro hodně hubnoucích je to ale přesto docela smutná informace, protože ovoce je velice oblíbené. ALE NEZOUFEJTE! Je jedna situace, v níž si ovoce dávat můžete a je to dokonce prospěšné - viz mýtus 2.
 2. Hodinu po cvičení by se nemělo jíst, aby se nezrušil účinek vynaložené fyzické námahy. JÍST PO CVIČENÍ JE PŘIROZENÉ A POMÁHÁ TO K PĚKNÉ POSTAVĚ.
  Tento mýtus vznikl pravděpodobně v dobách, kdy byla jediným měřítkem úspěchu redukční diety váha - důraz se kladl na ztrátu hmotnosti bez ohledu na to, zda to byla hmota svalová či tuková. Při cvičení dochází během cca 45 minut k vyčerpání zásob glykogenu ve svalech a poté sahá tělo ke svým tukovým zásobám, z nichž čerpá energii až do dalšího občerstvení. Z této skutečnosti pramení mýtus, že pro pálení tuků je dobré se po cvičení nějakou dobu zdržet jídla. Má to však své ALE: Svaly své zásoby glykogenu doplňují nejrychleji hodinu po cvičení, když se tedy nenajíme, nedáme našim svalům výživu potřebnou k tomu, aby se mohly vyvíjet. Místo posílení svalů je tedy ničíme. To je dobré jen ve výjimečných případech, kdy chceme svaly zmenšit, ale taková potřeba vzniká opravdu jenom vzácně. U žen se není třeba obávat nadměrného vývoje svalů, protože k tomu nemají dostatek růstových hormónů. Naopak, posílené svalstvo napomáhá hubnutí, protože větší svaly spotřebují pro svůj "běžný provoz" více energie. Navíc na větších svalech není tolik vidět celulitida a podkožní tuky se vypnou a nevypadají povisle.
  A to nejlepší nakonec - po delším cvičení (přes 45 min.) si můžete dát i OVOCE nebo JINÉ JEDNODUCHÉ CUKRY (cukrovinky raději ne, protože bývají tučné). To, co sníte po cvičení, totiž jde do svalů - a to je to, o co nám jde, že :-) Toto množství se pohybuje mezi 15 až 30g A tělo ho uskladní ve svalech. Navíc si tim vyrovnáte hladinu krevního cukru a nebude vás potom honit mlsná.
 3. Večer by se už nemělo jíst (nebo jen zeleninu či ovoce). TO TAKÉ NENÍ PRAVDA A V DLOUHODOBÉM HORIZONTU TO OSLABUJE ÚČINEK NAŠICH SNAH O HUBNUTÍ.
  Tomuto tématu se Martin podrobně věnuje ve svém článku, shrnu tady je krátce to nejpodstatnější. Dodržování krátkých intervalů mezi jídly je podstatné, abychom nastartovali metabolizmus. Pokud tělo nedostane více než 3 hodiny najíst, lekne se a začne škudlit tuky. Naopak, pokud dodáváme organismu stravu pravidelně, bude si jisté svým stabilním příjmem a přestane šetřit "na horší časy". To platí večer stejně jako ráno. Přestože tedy večer už nepotřebujeme tolik energie, protože půjdeme spát, je dobré si vzít trochu dlouhých sacharidů, ze kterých se uvolňuje energie pomalu, aby tělo nedostalo šanci zažít pocit hladu. V optimální večeři převažuje zelenina a bílkoviny, ale neměla by tam chybět porce vhodných sacharidů (tmavé pečivo, křehké chlebíky, brambor, tmavá rýže, ovesné vločky). Význam sacharidů navečer spočívá také v předcházení "mlsné". Takže poslední jídlo by mělo být nejpozději dvě hoďky před spaním (třeba i v noci).
 4. Je třeba vyřadit z jídelníčku sacharidy, protože se po nich tloustne. SACHARIDY JSOU DŮLEŽITÉ PRO ROZBĚHNUTÍ METABOLISMU. TLOUSTNE SE PO VŠEM, POKUD TOHO JE PŘÍLIŠ.
  Pokud se tělu nedostává sacharidů, začíná čerpat energii v první řadě ze svalů, které se snažíme pracně budovat cvičením. Navíc při tomto procesu vznikají v těle produkty metabolizmu, ze kterých nám může být docela šoufl. Nízkosacharidová dieta tedy způsobuje ztráty svalové hmoty a zbytečné stresování těla. Kromě toho při nízkém příjmu sacharidů nejsme schopni podávat maximální fyzický výkon a cvičení nám nepřináší potěšení.
 5. K svačině stačí rajče. NESTAČÍ. KAŽDÉ JÍDLO MUSÍ BÝT VYVÁŽENÉ.
  Vyvážené jídlo znamená jídlo složené z dlouhého sacharidu (např. tm. pečivo, tm. rýže, brambor, rýžové nebo cereální křehké plátky, ovesné vločky), plnohodnotné bílkoviny (např. kuřecí prsa, tuňák ve vlastní šťávě, bílky, cottage chees, nízkotučný tvaroh, šmakoun - viz. zde) a zeleninu. Sacharidy je potřeba dodávat rovnoměrně během celého dne, aby se zajistilo zrychlení metabolismu a předešlo se "mlsné". Bílkoviny je potřeba dodávat také průběžně, aby tělo mělo čas je zpracovat na tvorbu a regeneraci svalů. Zelenina je důležitá kvůli pocitu nasycení, svěžesti a obsahu vlákniny a vitamínů. Ráno by měly v jídelníčku lehce převažovat sacharidy, k večeru bílkoviny, ale pořád by měly být zastoupeny všechny složky. Podrobný popis těchto poměru je v tomto článku. Spočítat si to můžete ve výživových tabulkách.
 6. Zrádné potraviny.
  MRKEV a další kořenová zelenina a také FAZOLE a další luštěniny - je to sice zelenina, ale sacharidy v ní obsažené patří k těm kratším a tedy by se to s ní nemělo přehánět.
  MLÉČNÉ VÝROBKY - jsou sice zdrojem bílkovin, ale obsahují ve značném množství také laktózu, která patří mezi cukry - takže i jogurt bez cukru vlastně obsahuje cukr. S jogurtem a mlékem tedy střídmě, nízkotučný tvaroh, cottage chees a jiné nízkotučné sýry jsou sice bez tuků, ale zase z nich nedokážeme získat vitamíny, zdravé kultůry a další. Takže to chce vyváženě.
  SÝRY - bývají často tučné (tvrdé sýry, různé plísňové, lučina, gervais atd. - je třeba vždy mrknout na obal). Lze je nahradit nízkotučnými taveňáky, olomouckými tvarůžky, tvarohovými pomazánkami... MUSLI A RŮZNÉ SNÍDAŇOVĚ LUPÍNKY - obsahují často velké procento tuku a cukru. I když je výrobek označen nápisem "BEZ PŘÍDAVKU CUKRU", může se hodně cukru skrývat v sušeném ovoci.
  OŘÍŠKY, MANDLE, KOKOS a spol. - často se uvádějí jako vhodná náhrada sladkostí (tzv. "zdravé mlsání"), jejich výhoda oproti průmyslově vyrobeným cukrovinkám je však jen v jejich přírodním původu a obsahu některých tuků, minerálů a stopových prvků.. Pro hubnutí jsou nevhodné, protože obsahují velké množství tuků. 100g mandlí má více kalorií než 100g čokolády! Takže i zde s mírou.
  MUSLI TYČINKY a další fitvýrobky - často obsahují příliš mnoho tuků a cukrů, je třeba studovat info na obalu !HUBNUTÍ - související článkyJak zhubnout reálně, rozumně a navždy ve 2 jednoduchých krocích

Zhubnout - jídelniček pro hubnutí pro začátečníky

Zhubnout - co dnes nejlépe koupit pro hubnutí

Jak nejlépe cvičit pro pálení tuků

Jak a kudy mizí tuky z těla

Optimální postava pro ženy - modelky vs realita

Proč nás honí mlsná

Nejlepší protein pro hubnutí


Tabulky Seznam článků na F-sportu Sitemap  Kontakty