ČLÁNKY    E-SHOP      Hubnutí  Nabírání  Rýsování  Tréninky  Cviky  Výživa a doplňky  Látky v doplňcích  Jídelníčky  Recepty  Tabulky  Ostatní...   

Aminokyseliny - vše co o nich potřebujete vědět

31.10.2012 - Martin - 76029 shlédnutí
Aminokyseliny - vše co o nich potřebujete vědět - Podrobné vysvětlení co to jsou aminokyseliny a jak je používat. Rady jak se nenechat napálit při nákupu aminokyselin.  Nově i o kombinaci s Proteiny a Gainery.

Podrobné vysvětlení co to jsou aminokyseliny a jak je používat. Rady jak se nenechat napálit při nákupu aminokyselin. Nově i o kombinaci s Proteiny a Gainery.reklama:
AKCE Iontovita


Internetový obchod F-sport.cz Vám nabízí spoustu doplňků pro hubnutí, velké svaly, tvarování postavy, pro zdravou stravu, vitamíny, minerály a také pomůcky pro cvičení.
  (klikni zde pro vstup do eShopu)AMINOKYSELINY

Aminokyseliny jsou stavebními kameny všech proteinových zdrojů (jídla nebo proteinového nápoje). Proteinové zdroje se tedy skládájí z různě pospojovaných aminokyselin, toto spojení nazýváme peptidová vazba. Podle toho jak jsou aminokyseliny spojené rozlišujeme:
Volné aminokyseliny - prostě jedna aminokyselina bez vazby.
Oligopepidy jsou tvořené 2 až 10 aminokyselinami.
Polypeptidy jsou tvořeny 11 až 100 aminokyselinami.
Protein je spojení více než 100aminokyselin.

Aminokyseliny jsou asymetrické molekuly a existují ve dvou verzích, v L- formě a D- formě. Stejně jako vaše ruce. Na první pohled jsou stejné. Když ale položíte jednu ruku dlaní dolů a na ní druhou ruku, také dlaní dolů, máte každý palec na jiné straně. Podobným způsobem se od sebe liší L- a D- forma aminokyselin. Naše tělo umí běžně pracovat pouze s L-formou aminokyselin. D forma se využívá zatím jen zřídka (některé formy antibiotik).

Množství pro člověka udávaných aminokyselin se různí dle zdrojů. Nejčastěji se ovšem uvádí 22 aminokyselin.

Aminokyseliny v lidském těle:
Glycin
Alanin
Valin
Leucin
Isoleucin
Kys. Asparágová
Asparagin
Kys. Glutamová
Glutamin
Arginin
Lysin
Histidin
Phenylalanin
Serin
Threonin
Tyrosin
Tryptofan
Methionin
Cystein
Prolin
Selenocystein
Pyrrolysin

Z těchto 22 aminokyselin dvě a to selenocystein a pyrrolysin se používají v proteinech při některých biochemických reakcích a nemusejí nás zajímat.

Člověk dokáže vytvořit 11 z těchto 20 aminokyselin, těchto 11 je tzv neesenciálních .

Přičemž takzvaně esenciální jsou Valin, Leucin, Isoleucin (dohromady známé jako BCAA) a dále pak Methionin, Phenylalanin, Threonin, Tryptofan, Histidin a Lysin. Esenciální znamená, že si je naše tělo neumí vytvořit a tak je musíme přijímat ve stravě.
(to je důvod proč je většina vegetariánu "pomalejší" - chybí jím látky důležité, mimo jiné, i pro funkci mozku).

Podrobnosti k jednotlivým aminokyselinam najdete v samostatných článcích.

Jako doplněk výživy si můžeme pořídit buď proteinový nápoj, celospektrální aminokyseliny nebo speciální směsi aminokyselin.


Proteinový nápoj/gainer - ten použijeme, chceme-li pouze doplnit celkové množství proteinu ve stravě (podrobněji se o této problematice dočtete v článku vše o proteinech).


Aminokyseliny - čisté rozložené proteiny na di- a tri-peptidy, tedy vazby jen dvou nebo jen tří aminokyselin. Na zabezpečení dostatku proteinů sice stačí těch cca 2g proteinů na 1kg v pravidelném přisunu, ale tyto čisté aminokyseliny pomáhají udržovat tělo během celého dne v pozitivní dusíkové bilanci = ve stavu růstu. Co je to dusíková bilance ? Je to metoda, kterou vědci měří absorbci aminokyselin do svalů. Při pozitivní dusíkové bilanci (tělo přijímá více dusíku ve stravě, než odchází v moči) dochází k nárůstu svalové hmoty. Pokud, ale vylučujeme více dusíku, než přijmeme, je to jasným signálem negativní dusíkové bilance a v tom okamžiku dochází k rozpadu svalové hmoty. Pravidelný příjem čistých aminokyselin dokáže prakticky ihned ovlivnit dusíkovou bilanci a proto je suplementace aminokyselinami tak důležitá.
I zde si, ale musíte dávat pozor na různé vykuky, kteří prodávají místo aminokyselin pouze tabletovaný protein a to je obrovský rozdíl. Čisté aminokyseliny, hlavně syrovátkové totiž zároveň stimuluji tvorbu růstového hormonu. Proto byste měli kupovat aminokyseliny které obsahuji hodně volných a krátkých forem. Takže FREE, volné neboli krystalické (tj. každá aminokyselina je zvlášť - nejčistší a nejdražší forma) nebo di- a tri-peptidy. Nejdražší a nejlepší by byl produkt obsahující jen tyto "krátké" formy aminokyselin. Běžným standardem je aspoň vysoký podíl di a tripeptidů, případně doplněn o nějaké krystalické aminokyseliny. Není-li na produktu nic takového jedná se s nejvyšší pravděpodobnosti o obyčejný protein v tabletách = vyhozené peníze.


Speciální směsi aminokyselin - většinou jedna aminokyselina nebo směsi dvou až pěti aminokyselin. Mívají většinou specifické vlastnosti různé dle konkrétních použitých aminokyselin. Známe jsou BCAA, L-glutamin, L-Arginin, L-lysin, L-ornitin a další. Je třeba dávat pozor, protože mnoho výrobců pod těmito názvy prodává různé koncentráty, které obsahuji hodně těchto aminokyselin (např. BCAA), ale to NEJSOU FREE. To znamená, že nejsou rozloženy až na aminokyselinu, ale je to jen nějaký protein nebo polypeptid s vysokým obsahem těchto aminokyseliny, ale právě "zamknutých" do složitého řetězce !!!
Aby vám tyto aminokyselinové směsi zabraly musí být FREE to znamená očištěné od jakýchkoliv dalších aminokyselin a rozdělené, jenom potom na ně tělo reaguje tak jak se píše - rychle a silně!! Proto vždy hledejte ono slovičko FREE (volné nebo krystalické) ! Podrobněji se o nich rozepíšu v dalších článcích.AMINOKYSELINY DÁVKOVÁNÍ

Hlavním účelem komplexních aminokyselin je převrátit organizmus do růstové fáze pomocí pozitivní dusíkové bilance.
Česky řečeno startuji růst a umí dodat energii.

Používají se tedy mezi jídly na lačno. Kdyby se brali s jídlem, tak poslouží jen jako zvětšení množství bílkovin v těle. Na lačno maji mnohem větší vliv.

Aby byla dávka účinná bere se 4 až 10g aminokyselin v jedné dávce. Takovou dávku si můžete v maximu dát mezi každé jídla.

V praxi se aminokyseliny vytlačuji s proteiny a gainery, pokud ve stejnou dobu berete gainer nebo protein nemusí už se amina brát (už by pomohly jen trochu).

Je tedy třeba dávkováni sladit s gainery a proteiny a to je v článku GAINERy a PROTEINy.

A kousek vykopíruji i zde:
mít i amina i protein je dobré a nakonec to NENÍ DRAŽŠÍ než mít jen protein nebo jen amina. Vždy se totiž bere buď jen dávka proteinu (gaineru) nebo dávka aminokyselin a to podle potřeby.

Zvykem je, že ráno mezi snídani a svačinu se dává protein, mezi další jídla aminokyseliny (vždy nejlépe doprostřed doby mezi jídly). Podle rozpisu potréninkové suplementace viz článek Potréninkové doplnění sacharidů buď amina nebo protein. Na noc se častěji používá protein, ale i zde se daji brát amina.

Celé se to volí podle tohoto klíče. Amina obsahuji jen bílkoviny (a vzhledem k dávce méně) funguji tedy jako nastartování anabolických procesů růstu a zabrždění katabolismu (rozpadu svalů) s jejich pomoci tedy umožníte (v kombinaci s jídlem a dalšími doplňky) neústalý růst svalů.

Protein má podobně anabolický a antikatabolický vliv, ALE. Jeho anabolický vliv záleží na čistotě a rychlosti vstřebání, je tedy méně prudky. Ale za to obsahuje více bílkovin a i další nutriční zdroje. Je tedy podobnější jídlu. Nejlepšího výsledku se tedy dosahuje právě kombinaci proteinu a aminokyselin během dne. Klidně třeba i na střidačku.DOPORUČENÉ AMINOKYSELINYAmino Pills Amix
  660 tbl  583Kč


BestSeller - nejvíc se prodává Amix Amino Pills je nový aminokyselinový přípravek ideální pro období intenzivního cvičení a diety, protože má velmi nízký obsah tuku a cukru. Amix Amino Pills je založen na unikátním komplexu Triple source amino complex složeného ze syrovátkového hydrolyzátu, hovězího hydrolyzátu a sojového proteinového isolátu. Díky tomu může dodat tělu vyvážené ...


Poznámka: Časem se některý z produktů může stát neaktuální. Odkaz nebude fungovat nebo bude zboží staženo. Napište mi to potom prosím mailem na f-sport@f-sport.cz . Děkuji

Dávkování je u všech aminokyselin stejné: Bere se 3x denně mezi jídly, vždy na prázdný žaludek.
Podrobně je to popsáno v článku Aminokyseliny - vše co o nich potřebujete vědět.
Další nabídka Aminokyselin v našem E-shopu.
DOPLŇKY - související článkyKonkrétní účinné látky v doplňcích výživy.

Seznam všech doplňků (v diskusi)

Zhubnout - co dnes nejlépe koupit pro hubnutí

Proteiny - co dnes nejlépe koupit pro ochranu svalové hmoty

Nejlepší protein pro hubnutí

Spalovač tuků - jak brát silné stimulanty pro hubnutí i před tréninkem

Velké svaly - jaké fitness doplňky stravy dnes nejlépe koupit.

Gainer a Protein - návod jak brát gainer a protein pořádně

Fitness doplňky výživy před tréninkem

Jaké doplňky nejlépe brát po silovém tréninku

Výživa - shrnutí pro všechny

Vitamíny a Minerály


Tabulky Seznam článků na F-sportu Sitemap  Kontakty