ČLÁNKY    E-SHOP      Hubnutí  Nabírání  Rýsování  Tréninky  Cviky  Výživa a doplňky  Látky v doplňcích  Jídelníčky  Recepty  Tabulky  Ostatní...   

Inzulín

22.8.2007 - Martin - 35432 shlédnutí
Inzulín -  Téma inzulín se vrací stále a znova z různých stran, udělal jsem tedy článek, kde se bude vše scházet a zase rozcházet. Takovou informační křižovatku s názvem Inzulín.
Téma inzulín se vrací stále a znova z různých stran, udělal jsem tedy článek, kde se bude vše scházet a zase rozcházet. Takovou informační křižovatku s názvem Inzulín.reklama:
AKCE Iontovita


Internetový obchod F-sport.cz Vám nabízí spoustu doplňků pro hubnutí, velké svaly, tvarování postavy, pro zdravou stravu, vitamíny, minerály a také pomůcky pro cvičení.
  (klikni zde pro vstup do eShopu)Inzulín je hormon produkovaný B-buňkami Langerhansových ostrůvků slinivky břišní, který snižuje hladinu glukózy (cukru) v krvi. Inzulín je makromolekula bílkovinné povahy. Skládá se ze dvou polypeptidických řetězců (A,B), které jsou spojeny disulfidickými můstky a které dohromady mají 51 amionokyselin - řetězec A obsahuje 21 aminokyselin a řetězec B 30 aminokyselin.

Za běžných podmínek reaguje tělo vyplavováním inzulínu na příjem jídla a zejména na sacharidy (článeček "Sacharidy - vše co o nich potřebujete vědět" Vám řekne jak reaguje na jaký sacharid i jak toho využit po tréninku) obsažené ve stravě. O tom jak to během celého dne probíhá si lze udělat představu ve článečku Proč nás honí mlsná, kde uvidíte graficky co dělá inzulín po jídle. Inzulín je v určitém množství vyplavován i v klidovém stavu.


Inzulín ma vliv na hubnutí i na nabíraní svalové hmoty, účastní se totiž nejen procesů transportu tuků, ale i bílkovin. Inzulín má vliv zejména v játrech, svalech a v tukové tkáni. V játrech zvyšuje vychytávání glukózy z krve a podporuje tvorbu zásobního glykogenu. Ve svalech aktivuje GLUT 4 a tím podporuje vychytávání glukózy z krve (primární energie svalů). V tukové tkáni inzulín zvyšuje tvorbu tuků. Na jednu stranu se tak pro hubnutí všichni snaží inzulin zbytečně nezvedat, na druhou stranu s ním kulturisti nebezpečně manipuluji po tréninku. Kulturisti jej zneuživají pro transport sacharidů i dalších látek do svalových buněk. Kdy právě inzulín umožní snadnější vstřebání všech těchto látek do svalů. Je zde, ale smrtelné nebezpečí silné hypoglykemie ! Neboli, po té co inzulín nacpe veškerý cukr do svalů nastane prudký a rychlý nedostatek cukru zejména pro mozek i další orgány a může dojit docela rychle k smrti. Proto při tom bývají kulturisti obležení sladkostma.
Firmy vyrábějící doplňky se snaží samozřejmě najit látku s podobnými účinky, ale bez onoho nebezpečí. Zde se zatim sešly s výzkumy probíhajících na téma cukrovka. V obou případech se začíná používat Taurin, který na to jde tak trochu z druhé strany. Zvyšuje citlivost buněčné stěny a tak také umožní přijetí většího množstvi živin, bílkovin i sacharidů. I zde může dojit k hypoglykemii, ovšem naní tak silná. Zároveň se Taurin pokusně používá ke zlepšování stavu u získáné cukrovky.
Jak nejlépe nadávkovat sacharidy po tréninku se dočtete v článečku Potréninkové doplnění sacharidů.
související články

  1.  Sacharidy - vše co o nich potřebujete vědět
  2.  Proč nás honí mlsná
  3.  Sacharidové okno - Potréninkové doplnění sacharidů
  4.  Taurin

Diskuse k článku:


Tabulky Seznam článků na F-sportu Sitemap  Kontakty